Blog dla turysty

przewodnik turystyczny
Ciepła kraje

Wielu ludzi głowi się gdzie pojechać w te wakacje. Do tej pory alternatywą dla mniej zarabiających Polaków był wyjazd nad polskie morze lub jeziora. Wielu obywateli się zdziwiło, gdy porównując ceny poszczególnych ofert wyjazd za granicę okazał się znacznie tańszy niż wypoczynek w Polsce. Pensjonaty i hotele w Polsce, ze względu na małe zyski i zagrożenie utratą płynności finansowej, podniosły ceny za swoje usługi, co poskutkowało takim właśnie wzrostem cen za wypoczynek w Polsce. Dlatego wielu Polaków w tym roku odwiedzi ciepłe kraje i wyspy. Największą popularnością (zarówno ze względu na cenę wypoczynku, jak i walory turystyczne) będą się cieszyły: Tunezja, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria, Egipt, Włochy oraz wiele państw położonych w północnej Afryce. Do tego dochodzą dość niskie ceny biletów lotniczych, więc sumując – podróż samolotem do Egiptu jest o blisko połowę tańsza niż 2 lata temu. Dlatego tegoroczne wakacje będą świetną okazją na wyjazdy zagraniczne dla ludzi, którzy mimo szczupłego portfela chcieliby zwiedzić trochę świata.

Za wczasami zagranicznymi równieżczęsto przemawiają ceny w porównaniu z naszymi nadmorskimi kurortami. W przypadku mniejszej rodziny może zdecydowanie taniej lub w porównywalnych kosztach wyjść wyjazd za granicę. Oczywiście z małymi dziećmi jest to przeprawa ale mamy zagwarantowaną właściwie pogodę i dzięki temu mamy pewność że w wykupionym terminie spędzimy wczasy na plaży lub basenie a nie schowani w domku na oglądaniu spływającej po szybkie wody. Kolejna ciekawostka jest taka że powiedzmy z Wrocławia czy innych południowych rejonów naszego kraju szybciej jesteśmy w stanie dolecieć do Egiptu niż dojechać nad Bałtyk, co również nie jest bez znaczenia w przypadku wyboru miejsca na urlop. To wszystko sprawia że wakacje poza granicami naszego kraju cieszą się coraz większą popularnością.

Wakacyjny przewodnik

Relaks w tropikach?

Któż z nas nie marzy o wakacjach w ciepłych krajach na przykład nad Morzem Śródziemnomorskim czy w innej części naszego globu? Jestem pewna, że takie myśli miał niemal każdy z nas. Dla niektórych będzie jednak zaskoczeniem fakt, iż owe wakacje są bardziej dostępne niż kiedykolwiek. A to ze względu na stosunkowo mocną pozycję złotego w stosunku do zagranicznych walut jak na przykład dolar czy euro, co niewątpliwie ma znaczy wpływ na ceny wycieczek. Nie każdy człowiek zdaje sobie sprawę także z tego, że ceny żywności czy alkoholu w kraju takim jak Egipt, Turcja czy Tunezja są nawet kilkakrotnie niższe od cen w nadmorskich, polskich kurortach, a za tymi zagranicznymi przemawia dodatkowo fakt, że pogoda w takich państwach jest raczej niezmienna, a my możemy być pewni, że kolejny dzień będzie pogodny i słoneczny.

Dokąd na odpoczynek?

Zastanawiając się nad tym, gdzie spędzić najbliższy urlop niejeden człowiek bierze pod uwagę to, jakim środkiem transportu może się tam dostać. Wybór jest bowiem bardzo duży: biura podróży oferują bowiem zarówno wycieczki autokarowe jak i busami, rejsy statkami oraz przelot samolotowy. Ten ostatni środek transportu budzi jednak wiele kontrowersji. Z jednej strony bowiem docierają do nas wiadomości, o tym, że badania statystyczne wskazują na samolot jako na najbezpieczniejszy środek lokomocji, z drugiej strony niepokoją nas ciągłe informacje o katastrofach samolotu, w której giną setki osób czy o tym, iż dany samolot został porwany przez zorganizowaną grupę przestępczą i trwają negocjację na temat okupu i ewentualnego uwolnienia zakładników. Dokonując więc wyboru takiej wycieczki stajemy przed nie lada wyzwaniem.

Czego szukać?

Każdy z nas chcąc dokonać wyboru kraju czy dokładnego regionu danego państwa, w którym zamierza spędzić wakacje wszelkich niezbędnych mu do tego informacji szuka w licznych biuletynach informacyjnych, które odnaleźć można w każdym biurze podróży. Takie osoby zapominają jednak często o tym, że wszelkie niezbędne informacje czy wiadomości w postaci zdjęć, opisów pokoi czy wyposażenia hotelu znajdują się także w Internecie. Co bardzo istotne, a czego nie odnajdziemy w informatorach w Internecie odnaleźć możemy opinie na temat danego hotelu, jego recenzje czy opinie osób, które spędziły w nim określony czas. Uważam, że rekomendacja jaką udzielają tacy ludzie jest niezwykle istotna i powinna być brana pod uwagę przy wyborze i podczas planowania każdym wakacji, bez względu na to czy spędzamy je w Polsce czy za granicami naszego kraju.

Baza noclegowa

Ile ludzi, tyle zdań, opinii, upodobań – to prawda znana od zawsze. Od wieków też wiadomo jest to, iż nie ma takiej osoby, która potrafiła by zadowolić wszystkie osoby w stu procentach bez względu na to, co by nie zrobiła lub czego by nie zaoferowała. Wydaje się jednak, iż owe poglądy zostały jednak obalone za sprawą niewielkiej miejscowości, która położona jest w województwie zachodnio-pomorskim na Pobrzeżu Szczecińskim. Mowa oczywiście o Rewalu. Ta bowiem niewielka miejscowość zdaje się być wręcz doskonała, idealna, pierwszorzędna dla osób w różnym wieku, z różnymi zainteresowaniami, upodobaniami i szeregiem innych cech, które wydają się być inne dla każdej osoby. Jest to bowiem miasteczko niezwykle klimatyczne, atrakcyjne pod wieloma względami.

Możemy w nim wszak odnaleźć ciekawe atrakcje turystyczne jak i zabytki, które zachwycą niejedną osobę. I tak, dla tych, którzy kochają zwiedzać i pogłębiać swoją wiedzę historyczną znajdują się w pobliskich miejscowościach liczne atrakcje, zabytki, których grzech jest nie zobaczyć będąc w okolicy. Są to wszak między innymi Muzeum Rybołówstwa Pomorskiego, Latarnia Morska, neogotycki kościół, ruiny innego kościoła pochodzącego z  czternastego czy też piętnastego wieku. Także ci, którym nie w głowie zwiedzanie mogą odnaleźć coś dla siebie. Z owym krajobrazem pięknie wszak komponuje się przystań rybacka, która dodatkowo wzmacnia specyficzny, nadmorski klimat miejscowości. Możliwy jest w niej zakup różnego rodzaju ryb, które to przyciągają potencjalnych klientów niezwykłym smakiem i zapachem. Mamy także pewność tego, iż są one świeże oraz, że ich cena nie jest zbyt wysoka właśnie z tego względu, iż kupujemy je bezpośrednio u rybaków. Dla tych, którzy kochają spacery udostępnione są różnorodne szlaki w lasach i deptaki w centrum miasta jak również piękne tarasy widokowe. Niespotykany komfort wypoczynku gwarantują także pokoje Rewal oraz noclegi Rewal. Noclegi Rewal słyną bowiem z tego, iż są odpowiednie dla każdej osoby bez względu na jej wymagania oraz z tego, że ich cena jest stosunkowo niska.

Wakacje Zakopane

Jestem zdecydowanie człowiekiem, który lubi mieć wszystko zaplanowane. Dlatego też zanim udam się na jakiekolwiek wakacje doskonale zdaje sobie sprawę z wszystkich plusów i minusów danego miejsca. Poza tym zawsze mam konkretną mapę tego co będę robić w danym miejscu. Bardzo rzadko przy tym zdarza się, aby ta moja mapa nie została przeze mnie zrealizowana. Tak więc kiedy na przykład udaje się do takiego miejsca jak Zakopane doskonale wiem co będę w nim robiła. Wielu ludziom oczywiście może się wydawać, że jest to dziwny sposób na spędzenie wakacji. Mnie osobiście jednak wydaje się on wprost idealny. Lubię po prostu zawsze wiedzieć co i kiedy mogę zrobić. Jest to dla mnie zdecydowanie znacznie lepszy relaks niż wyjazd w ciemno na jakieś tam wakacje. Wiem przecież wtedy, że w Zakopanym mogę sobie pozwolić konkretnie na to, na to i jeszcze na to. Nie muszę z niczym się spieszyć, bo dokładnie wiem co robić. Wiem co i w jakich godzinach jest otwarte a przede wszystkim wiem na co tak naprawdę mogę sobie pozwolić.

 

Internet jako bogate źródło informacji jest nam w stanie dostarczyć ich prawie na każdy temat. Tak więc udając się do jakiejś konkretnej miejscowości powinniśmy najpierw sprawdzić co na jej temat możemy znaleźć w sieci. Wpisując więc „Zakopane” w przeglądarkę możemy dowiedzieć się paru interesujących nas rzeczy na temat tego właśnie miasta. Jest to o tyle proste dla nas rozwiązanie, że człowiek na tej zasadzie może się jakoś przygotować do tego co spotka na miejscu. W Zakopanym oczywiście nie można spotkać niczego złego jednak zawsze warto przeczytać czego można się spodziewać. Poza tym w sieci człowiek może znaleźć wiele ciekawych informacji również na temat samego miasta i tego co można w nim zwiedzić. W sumie po co marnować czas na coś co i tak z góry nam się nie spodoba? Zdecydowanie lepiej jest sprawdzić co może nas zainteresować i dopiero później udać się w wybrane przez nas miejsca. Jest to dla nas ze znacznie większym pożytkiem przede wszystkim dlatego, że nie tracimy swojego cennego czasu.

Narty w Alpach

Wychodzę z założenia, że każdy z nas ma inne potrzeby jeżeli chodzi o wypoczynek podczas ferii zimowych. Tak więc osobiście zdecydowanie mnie nie dziwi, że praktycznie każda firma oferuje zazwyczaj trzy miejsca. Pierwszym z nich jest pensjonat o nazwie narty włochy, w którym najlepiej będą się czuły całe rodziny. Dzieje się tak dlatego, że w tym właśnie miejscu mamy do czynienia z opiekunami dla naszych dzieci. Dziecko może się w tym właśnie pensjonacie swobodnie uczyć jeździć na nartach. Poza tym również pensjonat narty Paganella ma swoje walory. Tutaj właśnie najlepiej czują się świeże małżeństwa i ludzie, którzy wybrali się przykładowo na swoją podróż poślubną. Jest to zdecydowanie idealne miejsce dla tych właśnie ludzi. Jeżeli zaś chodzi o wyjazdy zorganizowane to zdecydowanie ważne tutaj jest takie miejsce jak narty dolomity, w którym może się zmieścić nawet grupa złożona ze stu pięćdziesięciu osób. Jest to więc idealne miejsce dla tych wszystkich ludzi, którzy uwielbiają właśnie wypady tego typu.

Myślę, że każdy z nas marzy o znalezieniu idealnego miejsca na odpoczynek. Takim właśnie miejscem jest hotel o nazwie narty dolomity, który położony jest w świetnym miejscu. Z tego co wiem ma on wielu stałych klientów, których na to właśnie stać. Jeżeli ktoś z nas chce zakosztować luksusu to zdecydowanie powinien udać się właśnie w to miejsce. Inną sprawą jest jeżeli ktoś chce przykładowo typowy hotelik w górach. Wtedy niewątpliwie powinien odpowiadać mu hotelik o nazwie narty włochy. Jest to bardzo urokliwe miejsce, które z pewnością spodoba się każdemu kto lubi ciszę i spokój. Jedyną wadą tego miejsca jest chyba to, że jest ono nieco oddalone od stoków narciarskich. Myślę jednak, że miejsce to zdecydowanie nie ma większej ilości wad. Poza tym jest również hotel o nazwie narty Paganella, który jest jak najbardziej rodzinny. Zazwyczaj właśnie w tym miejscu mamy do czynienia z rodzinami. Także jeżeli ktoś z nas planuje wyjazd z małymi dziećmi zdecydowanie powinien udać się właśnie w to miejsce. Ten hotel jest wprost idealny dla takich właśnie ludzi.

Pensjonaty nad morzem

Myślę, że pensjonaty nad morzem są po prostu przepiękne. Rok rocznie jeździmy z mężem nad morze i zawsze bardzo nam się podoba. Dzieje się tak dlatego, że oboje zdecydowanie jesteśmy zwolennikami wyjazdów rodzinnych. A jeżeli jesteśmy zwolennikami wyjazdów rodzinnych to zdecydowanie nie wyobrażamy sobie, aby nasze wakacje nie odbyły się nad morzem. Nie da się ukryć, że wczasy nad morzem są dla nas bardzo dobre, gdyż po pierwsze możemy pooddychać świeżym powietrzem, a po drugie zdecydowanie warto jest zobaczyć te widoki. Poza tym za każdym razem jeździmy w to samo miejsce więc mamy znacznie tańsze noclegi. Wyżywienie zresztą także. Możemy ze sobą spokojnie zabrać naszego psa. Wszystko jest po prostu idealne. Atrakcje nad morzem zdecydowanie nigdy nam się nie nudzą. Wszystko jest więc w jak najlepszym porządku. Rok rocznie znad morza przyjeżdżamy bardzo zadowoleni. Tak naprawdę wcale nie przeszkadza nam nawet brzydka pogoda jaka czasami się tam zdarza. Na to przecież nikt z nas nie ma wpływu.

Znam wiele osób, które nie sugerują się czymś takim jak opisy nadmorskich miejscowości. Są to ludzie, którzy można powiedzieć „jadą na żywioł”. Wychodzą oni z założenia, że zdecydowanie nie opłaca się niczego zamawiać wcześniej, gdyż na miejscu zawsze coś się znajdzie. Oczywiście wiem, że nie jest to z ich strony zbyt rozsądne niemniej znam takich ludzi. Osobiście zdecydowanie uważam, że noclegi są bardzo ważnym aspektem każdego naszego wyjazdu. Dlatego też zawsze staram się szybciej zorientować w tym jak powinno to wszystko wyglądać i czy rzeczywiście warto jest rezerwować dane miejsce. Moim zdaniem wynajem noclegów jest minimum w pięćdziesięciu procentach zależny od tego czy uda nam się wyjazd. Jeżeli mamy nocleg w złym miejscu może się okazać, że zdecydowanie nie będzie nam się dane miejsce podobać. Tak więc zdecydowanie wychodzę z założenia, że o taką sprawę jak ta zdecydowanie warto jest znacznie szybciej zadbać. Jest to moim zdaniem naprawdę bardzo ważny aspekt każdego wyjazdu wakacyjnego.

Podobne

Polskie wydmy niszczone są przez turystów, polskie plaże zaśmiecane milionami niedopałków, butelkami po piwie. Takie oto informacje co roku spotkać można w polskich mediach, ale coraz częściej też można spotkać informacje o przeciwnym znaczeniu. Można usłyszeć, że polskie plaże są w coraz lepszym ekologicznym stanie, wydmy są pilnie strzeżone i nie ulegają już dewastacji. Prawda natomiast jak zwykle leży po środku, nie można powiedzieć, że nasze plaże są brudne, nie można też z drugiej strony zbyt optymistycznie stwierdzić, że są tak czyste, iż pozazdrościć nam mogą ich Francuzi czy Włosi. Polskie plaże w wielu miejscach wciąż niestety zbliżone są swym stanem do wielkich kontenerów na śmieci, ale nie wolno też zapominać i o tym, że w wielu miejscach służą świetnym przykładem czystości, dbałości o ekologię okolicy. Bez wątpienia można wśród takich zadbanych miasteczek polskich wymienić Rewal, miasto położone w województwie zachodniopomorskim, miasteczko być może niewielkie, ale niezwykle urocze i przyciągające wielu turystów. Takimi miasteczkami kraj nasz może się chwalić, do Rewala ściągają nie tylko turyści z naszego kraju, lecz także np. Niemcy, którzy mogą sobie za całkiem atrakcyjną, o wiele niższą niż w ich kraju, cenę odpocząć z dala od zgiełku wielkiego i zanieczyszczonego miasta. Cóż takiego przyciągającego turystów jest w rewalskich plażach? Odpowiedź na to pytanie znają tamtejsi bywalcy, którzy raz zobaczywszy rewalskie wydmy, czyste plaże nie mają ochoty zmieniać miejsca wypoczynku wakacyjnego.

Pokoje w Rewalu bardzo często są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem, miasteczko ma licznych stale co roku przyjeżdżających turystów, którzy z właścicielami pokojów, hoteli są nieraz na przyjacielskiej już stopie. Dlatego noclegi w Rewalu trzeba odpowiednio wcześniej przed wyjazdem sobie zamówić, by nie okazało się na miejscu, że wolnych miejsc noclegowych po prostu już brak. Nie wychodząc z domu, przez Internet można szybko i skutecznie zapewnić sobie komfortowy nocleg w tym pięknym polskim miasteczku turystycznym.