Blog dla turysty

przewodnik turystyczny
Turystyka krajów biblijnych

Jedną z najszybciej rozwijających się sfer turystyki światowej jest zdecydowanie ta związana z turystyką krajów biblijnych. Obejmuje ona dodatkowo dwie sfery: pielgrzymek i wyjazdów wypoczynkowych, zazwyczaj niemających żadnego religijnego charakteru. Pod ogólnym pojęciem turystyki krajów biblijnych rozumie się bowiem organizacje wyjazdów i podróży do państw znanych z chrześcijańskiej Biblii, ale również z muzułmańskiego Koranu. Organizatorami takich wyjazdów są zaś przede wszystkim biura podróży z wieloletnim doświadczeniem w branży oraz specjalizujące się w turystyce w tamtejszym rejonie. W przeciwieństwie bowiem do innych wycieczek wyjazd do Izraela, Palestyny, Syrii czy Egiptu jest znacznie bardziej niebezpieczny i wymaga dodatkowego przygotowania.
Z tego względu turyści zainteresowani właśnie taką podróżą muszą nie tylko wykupić specjalne ubezpieczenia, ale podpisać również stosowne oświadczenia, że zdają sobie sprawę z tego, iż jadą do niebezpiecznych rejonów świata i biorą na siebie za to całkowitą odpowiedzialność. Nie należy jednak od razu sądzić, że turystyka krajów biblijnych to wyjazd prosto w strefę wojny, między walczących Palestyńczyków w Gazie. Wręcz przeciwnie, biura podróży unikają jak ognia właśnie takich miejsc, nie mogą jednak w stu procentach przewidzieć, jak w danym momencie będzie się rozwijała sytuacja polityczna i wojskowa na tym obszarze. Dlatego klienci zawsze są informowani o możliwości zmiany miejsca wypoczynku i podróży ze względu na tak zwane wydarzenia i przypadki losowe. Ma to na celu oczywiście uchronienie turystów przed przebywaniem w niebezpiecznych rejonach oraz zapewnienie im maksymalnego bezpieczeństwa. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się wyjątkowo rzadko i turyści mogą bez przeszkód podróżować po Izraelu, zwiedzają takie miejsca jak Jerozolimę, Betlejem czy nawet Nazaret, odwiedzić Kair i Aleksandrię oraz na własne oczy zobaczyć miejsca, w których według zapisów biblijnych działy się dwa tysiące lat temu tak ważne wydarzenia.

Spędź wakacje w Polsce!

Mimo bardzo rozległej oferty turystycznej dotyczącej wczasów zagranicą i coraz to nowszych propozycji wysuwanych przez biura podróży walczące o klienta, Polacy wolą raczej spędzać wakacje w Polsce. Na zagraniczne wojaże decydują się zaś zazwyczaj ludzie młodzi, którzy widzą z nich możliwość przeżycia przygody oraz osoby, które są podróżnikami z natury i nie wyobrażają sobie spędzenia urlopu w „nudnej” Polsce, która nie gwarantuje im żadnych ciekawych rozrywek. Takie przekonanie nie odbija się na szczęście negatywnie na rodzimym rynku turystycznym, który wbrew wszelkim opiniom, może zaoferować turystom znacznie więcej, niż zagraniczne wycieczki.
Przede wszystkim w grę wchodzi kwestia kosztów. Jeśli nie wybieramy się na urlop do jakiegoś nadmorskiego kurortu, gdzie ceny w hotelach czy restauracjach są strasznie zawyżane, można spędzić całkiem miło czas i nie przepłacać za to ani złotówki. Dodatkowo decydując się na bardziej aktywną formę wypoczynku można np. pojechać pod namioty czy na pole campingowe, czego nie zrobi się w czasie zagranicznego wyjazdu bez uprzedniego dokładnego przygotowania. Tymczasem w przypadku wakacji spędzanych w Polsce można na taki wypad jechać z dnia na dzień bez żadnego specjalnego przygotowywania się czy robienia rezerwacji kilka miesięcy wcześni. Prócz tego wakacje w Polsce to również możliwość poznania naszego kraju z roli prawdziwego turysty – zwiedzania miast i podziwiania zabytków, próbowania regionalnych kuchni z różnych regionów Polski oraz specyficznej tradycji i kultury np. Ślązaków czy Kujawiaków. Nie trzeba się też martwić o kwestie ubezpieczeniowe czy zdrowotne, zaś w razie jakiegokolwiek wypadku czy choroby pomoc medyczna zostanie nam udzielona od razu i nieodpłatnie, co niestety często ma miejsca podczas wyjazdów zagranicznych. Szczególnie widoczne jest to w krajach spoza Unii Europejskiej, gdzie za każde działanie medyczne turysta zmuszony jest zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj nie pokrywa kosztów w całości.

Noclegi w Gdańsku.

Morze Bałtyckie pomimo tego, że nie należy ono do najcieplejszych na kontynencie ma swoich wiernych fanów, którzy w każde wakacje i nie tylko decydują się na jego odwiedziny. Oczywiście polskie morze jest na tyle długie by mieć do wyboru wiele kurortów turystycznych, które dopasowane są do indywidualnych preferencji każdego gościa. Jednym z popularniejszych miejsc znajdujących się blisko Morza Bałtyckiego jest Gdańsk. Jest to największe nadmorskie miasto naszego Kraju. Jest ono położone w okolicach dwóch innych miasta czyli Gdyni i Sopotu.

Razem w trójkę tworzą Trójmiasto, które uchodzi za jedno z najdroższych miejsc Polsce. Gdańsk to nie tylko piaszczysta plaża. To także historia naszego kraju. W pobliskiej stoczni dochodziło do strajków robotniczych, które dały początek obalania komunizmu w Polsce. Nic więc dziwnego, że Gdańsk stał się bardzo szybko miejsce, które cieszy się zainteresowaniem turystów. Jeśli przyjeżdżają oni do miasta potrzebne są miejsca, w których będą się zatrzymywać. Noclegi Gdańsk przygotowane są na obsługę gości przybywających tam ze wszystkich czterech stron świata. Baza hotelowa Gdańska została rozbudowana z powodu goszczenia przez miasto najlepszych reprezentacji narodowych w ramach piłkarskich Mistrzostw Europy, który odbywały się na polskich stadionach w tym roku. Gdańsk był jednym z miast organizatorów. Tutaj swoje mecze rozgrywała najlepsza drużyna świata, czyli Hiszpania oraz Irlandia, której kibice byli najliczniejszą grupą fanów na całym czempionacie. Ugoszczenie ich było trudnym zadaniem, które zostało przez gdańszczan wykonane wzorowo.

Tam nie jedź na wakacje

To, czego pożądają turyści z całego świata podczas swoich wakacji to piękna pogoda, wspaniałe hotele, dobre rozrywki, a także ciekawe do zwiedzania miejsca oraz urokliwa przyroda. Tym sposobem można wybrać mnóstwo pięknych miejsc wartych odwiedzenia w całej Europie, a także na świecie. Warto jednak wiedzieć, które rejony świata omijać przy planowaniu wakacji samodzielnie. Nie warto na przykład jechać do Syrii, w której panuje przeraźliwa wojna domowa. Damaszek jest miejscem wspaniałym i w całym internecie znajdują się oferty noclegów, które można tam wynająć, jednakże obecny czas nie jest najlepszym na wybieranie się na Bliski Wschód. Wszelkiego rodzaju miejsca, które najprawdopodobniej mogą stać się rejonem bitwy i walki nie są wskazane dla turystów. Tak było kilka lat temu w Gruzji, w której przebywali polscy turyści i turystyka miała się dobrze aż do momentu, w którym nagle wybuchła wojna i turyści musieli zostać na polecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki zostać odwróceni ze swoich wakacji w tamtym niebezpiecznym rejonie.

Dziś Gruzję można jak najbardziej odwiedzać bez żadnych przeszkód i zagrożeń. Szczególnie powinny uważać kobiety, które lubią podróżować niekiedy samotnie. Indie są przykładem takiego kraju, podobnie jak kraje, w których panuje muzułmanizm. Jednym z ciekawszych miejsca na mapie świata jest Irak. Jest to miejsce, które jest kolebką cywilizacji. Jednakże w dzisiejszych czasach wybranie się do Iraku jako turysta może zakończyć się porwaniem dla okupu. Od wielu lat niestety turyści nie mają dostępu do pięknej Świątyni Isztar czy tez do miejsca, gdzie znajdował się Babilon. Jest to kraina Sumerów, Babilończyków. Jest to prawdziwa kolebka cywilizacji. Niezbyt szczególnym miejscem może być także Meksyk, w którym przestępczość sięga zenitu ze względu na wojnę gangów, która od wielu lat nie może zostać zniwelowana przez policję. Jest to dość dotkliwie dla szerokiej rzeszy turystów, którzy bardzo chętnie spędziliby czas na pięknych plażach meksykańskich albo którzy obejrzeliby wspaniałe zabytki, które są pozostałością po cywilizacji Azteków.

Noclegi w Zakopanem.

Chyba nikt z Polaków nie ma wątpliwości, że zimowym centrum naszego kraju jest Zakopane. Od lat najwięcej turystów odwiedza to właśnie miejsce, by cieszyć się z uroków Polskiej zimy. Można powiedzieć, że Zakopane cieszyło się renomą jeszcze przed drugą wojną światową. Tak pozostało zresztą do dziś co pokazuje jak istotną rolę miasto to odgrywa w zimowej turystyce naszego kraju. Zakopane to miejsce, gdzie nie brakuje atrakcji. Największą jest oczywiście Wielka Krokiew, gdzie przez lata pięknymi lotami całą Polskę raczył Adam Małysz.

To także miejsce, w którym znajduje się kolejka linowa prowadząca na Gubałówkę, która liczy sobie już ponad siedemdziesiąt lat. Zakopane z racji tego, że jest bardzo popularnym miejscem wypoczynkowym potrzebuje odpowiednio rozbudowanej bazy turystycznej. Z tym obecnie nie ma raczej większych problemów. W Zakopanem swoją działalność prowadzi wiele pensjonatów,które oferują noclegi zakopane po rożnych cenach. Każdy może wybrać opcję najbardziej pasującą do swoich upodobań jednak trzeba pamiętać, że powinno się to robić z wielotygodniowym uprzedzeniem. Jeśli chodzi o noc sylwestrową czy też okres bożonarodzeniowy konieczne jest dokonanie rezerwacji nawet na kilkanaście miesięcy przed terminem. Są to najbardziej gorące okresu zimowego sezonu tak więc chętnych na jedno miejsce wtedy nie brakuje. Noclegi zakopane w porównaniu z innymi kurortami są wyższe. Nic w tym dziwnego, ponieważ chętnych na nie nie brakuje. Hotelarze mogą sobie pozwolić na windowanie cen.

Na co uważać będąc w Grecji?

Wybierając się do Grecji, zabierze ze sobą koniecznie kremy z filtrami chroniącymi przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Grecja to kraj, który położony jest w całkowicie innych warunkach geograficznych. Słońce w Grecji jest prawdziwie afrykańskie i my jako Europejczycy nie jesteśmy zupełnie do niego przygotowani. Niestety kończy się to tym, że turyści przyjeżdżający do Grecji przez pierwszy tydzień nie mają praktycznie siły na nic, zwłaszcza na zwiedzanie greckich wspaniałych zabytków. Zwiedzanie greckich zabytków jest nieobciążające dopiero w czasie września, kiedy zaczyna się lżejsze greckie lato. Osoby, które mieszkają na co dzień w Grecji, a nie są Grekami, proponują zdecydowanie przyjeżdżanie do Grecji dopiero po tym jak minie największa fala upałów w tym kraju. Wtedy właśnie można wybrać się na Akropol i podążać za śladami starożytnych filozofów. Oglądać świątynie greckie i pojechać do Delf, w których znajdowała się mityczna wyrocznia, do której przemierzali drogi ludzie żyjący w czasach starożytnych.

Zwiedzanie Grecji jest ciekawe nie tylko w jej części kontynentalnej, ale również greckie wyspy stanowią niezłą gratkę dla miłośnika historii i kultury. Dość wspomnieć, że istnieje Kreta, na której znajdują się pozostałości chociażby po zaułkach Minotaura. Zwiedzanie Grecji oraz rozmowy z Grekami powinny mieć charakter neutralny, nie należy atakować rodzimych Greków opowieściami o tym jak Grecja została rozgrabiona przez Niemcy w czasie Wojny, nie warto także wchodzić w rozmowę z typowym Grekiem o Turcji, bo jest to zawsze temat ciężki. Zwiedzając Grecję, należy pamiętać, że nie można palić w miejscach publicznych. Dla Polaków jest to czasami problem ze względu na to, że w naszym kraju ludzie palą nawet na zatłoczonych przystankach. Zwiedzanie Grecji nie musi być wcale drogie. Czasami najbardziej meczące dla portfeli turystów jest korzystanie z wycieczek fakultatywnych, które niekiedy nie mają w sobie nic wartościowego. Czasami może się zdarzyć, że wynajęcie samochodu na własną rękę i przemierzanie kraju w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc będzie bardziej przyjemne niż wykosztowywanie się na biura podróży.

Bukowina Tatrzańska czeka na turystów w otwartym już sezonie.

Bukowina Tatrzańska jest kurortem turystycznym, który zlokalizowany jest u podnóża najpopularniejszego pasma górskiego w Polsce, czyli Tatrach. Dochody miejscowości w dużej mierze opierają się na tym co zostawią tam turyści. Bukowina Tatrzańska stara się do siebie przekonywać gości nie tylko w okresie zimowym, ale także letnim, kiedy to możliwe jest urządzenie sobie wycieczek górskich na pobliskich szlakach. Na pewno zarówno zimą jak i latem Bukowina Tatrzańska jest piękna co potwierdzają goście, którzy już od wielu lat decydują się na ponowne odwiedziny tych zakątków. Na takich ludzi czekają właściciele pensjonatów oraz prywatnych kwater. To oni są w stanie zaoferować noclegi bukowina tatrzańska w najlepszym standardzie i po bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki dość sporej ofercie na noclegi bukowina tatrzańska urlopowicze nie mają problemów z otrzymaniem usługi, która zadowala ich w stu procentach. Jeżeli ktoś bardziej ceni sobie luksus odpoczynku może zdecydować się na zarezerwowanie miejsca w pensjonatach, które proponują najwyższe możliwe standardy. Jeżeli zaś wolimy oszczędzić na tym kilka groszy warto rozejrzeć się po prywatnych kwaterach. Bardzo łatwo na nie trafić. Ogłoszenia pojawiają się regularnie w internecie. Trzeba jedynie trafić na odpowiednią stronę i dokonać rezerwacji. Nie zajmuje to więcej niż dziesięć minut. Potem nie pozostaje nic innego jak cieszyć się spędzaniem wolnego czasu w najpiękniejszym zakątku Tatr. Warto wyjechać w takie miejsce.

« Poprzednie wpisy

Podobne

Może nie każdy wie, ale istnieje taki rodzaj turystyki, który nazywa się turystyką zdrowotną. Jest to znana turystyka i często używana, choć nie zawsze pod taką nazwą. Mało kto takiej nazwy używa, ponieważ ta nazwa jest tylko takim określeniem. Turystyka zdrowotna to po prostu nic innego jak podróże w kierunku tego, aby się leczyć. Czasem jedzie się za granicę, na jakąś operację. Czasem wyrusza się do sanatorium. A czasem jeszcze w inny sposób podreperować zdrowie. Jak sama nazwa w końcu świadczy. Taka turystyka ma na celu tylko i wyłącznie cele zdrowotne. Ponieważ tak się nazywa. Wszystko zależy od nas. Wszystko jest naszą opcją. Pamiętajmy o tym i doceniajmy to wszystko. Jest to naprawdę ważne. Jest to naprawdę potrzebne. Przecież wszystko zależy od nas. A zdrowie jest potrzebne. Więc dobrze, że istnieje turystyka w takich celach. Dobrze, że mamy takie możliwości. Naprawdę warto. Naprawdę warto wybierać się w takie podróże. Przecież wszystko jest dla nas. Przecież możemy z tego wszystkiego korzystać.