Blog dla turysty

przewodnik turystyczny
Ciekawe podróże do azjatyckich krajów

Azja jest chyba najbardziej tajemniczym, nieznanym i niezbadanym przez europejskiego turystę kontynentem, kojarzonym przede wszystkim z komunistycznymi Chinami, reżimową Północną Koreą, technologicznie zaawansowaną Japonią oraz obszarem zbrojnych konfliktów w Afganistanie i w Iraku. Tymczasem Azja to nie tylko te najbardziej znane i rozpoznawalne kraje, ale przede wszystkim różnorodna, fantastyczna i jedyna w swoim rodzaju mozaika kulturowa, której doskonałym przedstawicielem mogą być chociażby Indie.
Turysta, który kiedykolwiek był w państwie Gangesu z pewnością zauważył wielką różnorodność ubioru, kuchni i kultury panującą wśród mieszkańców chociażby samego New Delhi. W tym azjatyckim kraju żyją obok siebie wyznawcy setek różnych religii i sekt, zjednoczeni w różnych kulturach i mających różne tradycje, a mimo to spokojnie ze sobą współegzystujący. Dla przeciętnego turysty przyzwyczajonego do europejskiego spokoju i jednolitości, taka nagła zmiana punktu widzenia może się okazać nie lada szokiem. Jeszcze bardziej może go zaś zwiększyć wizyta w innych azjatyckich państwach, mniej znanych w kręgu turystycznym, ale z pewnością wartym zobaczenia: Nepalu, Tajwanie czy Indonezji. Wyprawy w takie miejsca organizowane są zwykle przez specjalistyczne biura podróży, które zajmują się wyjazdami wyłącznie do tych krajów, dzięki czemu posiadają pod tym względem doskonałe doświadczenie. Można taką wyprawę przygotować samemu, wtedy jednak trzeba nie tylko świetnie się znać na podróżowaniu, nie tylko zaplanować podróż od A do Z, ale liczyć się również z koniecznością poznania przynajmniej podstaw tamtejszego języka. Wyjazdy do mniej znanych azjatyckich krajów, Uzbekistanu albo Tadżykistanu czy Mongolii i Kazachstanu nie są takimi samymi wyprawami jak kilkudniowa wycieczka do Berlina albo Wiednia. To zupełnie nowa forma turystyki, na którą powinni decydować się jedynie wytrawni i doświadczeni podróżnicy, którzy nie boja się sypiać pod gołym niebem i którym niestraszne są przygody rodem ze szkoły przetrwania czy obozów surwiwalowych.

Polacy wolą zagranicę

W ciągu ostatnich kilku lat rynek turystyczny w Polsce gwałtownie się rozwinął, oferując swoim klientom niebanalne propozycje wyjazdów, wycieczek i urlopów organizowanych nie tylko Polsce, ale przede wszystkim zagranicą. Być może właśnie to sprawiło, że Polacy przyzwyczaili się do zagranicznych wojaży i tylko takie podróże uważają za wystarczająco satysfakcjonujące. Dochodzi jednak przez to do niemiłych sytuacji, gdy turyści odpoczywający w Polsce i wolący urlop w kraju nad Bałtykiem od zagranicznej wycieczki, są traktowani jak turyści gorszego gatunku.
Jest to absolutnie niedopuszczalne, zwłaszcza że coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, że atrakcje czekające na turystów zostających w Polsce są znacznie lepsze i ciekawsze od tych, jakie spotkać mogą poza granicami kraju. Nie zmienia to jednak nastawienia wielu osób, dla których zagraniczne wczasy są bardziej prestiżowe i ekskluzywne, ponieważ można się nimi pochwalić wśród znajomych i tym samym sprawiać wrażenie ludzi obytych w świecie. Tymczasem standardowe zagraniczne wycieczki organizowane przez biura podróży nie oferują właściwie nic ciekawego, a jeśli chce się zwiedzić obce kraje tak naprawdę i poznać ich najbardziej interesującą część, trzeba się na takie wyprawy wybrać samemu.

Co jest jednak podstawowym powodem, dla którego Polacy wolą zagranicę zamiast wakacji w Polsce, jeśli wykluczy się już czynnik większego prestiżu takich wakacji? Okazuje się, że fundamentalnym argumentem jest… cena. Nierzadko bowiem zagraniczne wyjazdy okazują się znacznie tańsze od urlopu spędzanego w Polsce, zwłaszcza gdy chodzi o szczytowy czas w sezonie czyli przełom lipca i lutego. W tym okresie ceny wynajmu pokoju na przykład nad morzem w największych miejscowościach są znacznie większej od stawek, jakie za taki sam pokój biorą hotele w Niemczech czy we Francji. Jeśli zaś na wycieczkę jedziemy z biurem podróży, możemy liczyć na jeszcze większe obniżki i rabaty, przez co wakacje w Polsce stają się zwyczajnie nieopłacalne pod względem finansowym.

Ciekawe miejsca na wakacyjny wyjazd

Jeżdżenie non stop w każde wakacje w to samo miejsce sprawia, że zaczyna się ono z czasem zwyczajnie nudzić, zwłaszcza gdy jego jedyną atrakcją są kąpiele w morzu albo opalanie się na plaży. Z tego powodu Polacy coraz częściej poszukują bardziej alternatywnych form odpoczynku, a co za tym idzie, również i nowych ciekawych miejsc idealnych na wakacyjny wyjazd, weekendowy wypad czy urlop w czasie zimowych ferii. I najczęściej takie miejsca znajdują w samej Polsce, bez konieczności wyjazdu zagranicę.
Najwięcej z nich znaleźć można zaś w dużych miastach w kraju, chociażby w Warszawie czy w Krakowie, gdzie na turystów czekają dziesiątki muzeów, galerii, zamków i pałacyków, które warto a nawet trzeba odwiedzić. Jeśli jednak nie smak nam spędzanie wakacji w gwarnych, hałaśliwych i ponurych miastach i wolimy wypoczywać w bardziej urokliwych miejscach, warto wybrać się na przykład w góry. Jednak nie do dużych miejscowości turystycznych, ale do małych wiosek, gdzie branża turystyczna jeszcze nie dosięgnęła swoimi mackami i gdzie można chłonąć atmosferę gór w jej najczystszej formie. Takie miasteczka kryją w sobie również pełną aurę tajemniczości, z poukrywanymi na szlakach górskich kapliczkami czy grotami, doskonałymi nie tylko dla wprawnych grotołazów, ale też dla amatorów. Szukając ciekawych miejsc idealnych na wakacje i spędzenie urlopu w sposób nieznany dotąd i wyjątkowo niebanalny, można zawsze wziąć pod uwagę różnego rodzaj campingi czy obozy surwiwalowe. Można też wypożyczyć kajak i spędzić wakacje na wodzie, korzystając z bogatej sieci wodnej na Mazurach i przeżywając niesamowite przygody podczas nocowania pod gołym niebem i bytowania z naturą. Takie wypady polecane są jednak osobom, które nie tylko nie boją się dość skromnych warunków wypoczynkowych, ale jednocześnie mają odpowiednią formę i kondycję fizyczną. Wyprawy kajakami oznaczają bowiem fantastyczne przygody i możliwość znalezienia i zwiedzenia wielu ciekawych miejsc, ale wymagają też przy tym szeregu różnych wyrzeczeń.

Portugalia

Osoby, które wybierają się na wakacje do Portugalii mogą poczytać w poniższym artykule o tym, co można ciekawego zobaczyć w Portugalii. Istnieją sztandarowe miejsca, do których należy się udać jeśli już będziemy w Portugalii. Należy do nich na pewno Lizbona, która jest miejscem cudownym, pełnym klimatycznych knajpek, pięknych zakątków i romantycznych uliczek. Inne ciekawe miejsce, do którego należy koniecznie się wybrać podczas pobytu w Portugalii to Porto, którego Starówkę okrzyknięto właściwie jedną z najpiękniejszych w całej Europie. Starówka jest właściwie na światowej liście UNESCO. Portugalia jest państwem, w którym bardzo tanio można spędzić wakacje jeśli chodzi o porównanie tego kraju pod względem kosztów wakacji do innych zachodnich państw naszego kontynentu. Przede wszystkim koszty można obniżyć jeśli wybieramy się ze zorganizowanym biurem podróży na swoje wymarzone wakacje. Koszty podróży można także obniżyć jeśli wybierzemy się na własną rękę i polecimy do Portugalii lotem z przesiadkami, zorganizowanym na własną rękę.

Najtaniej można się wybrać z przesiadką we Włoszech albo w Barcelonie, a należy lecieć oczywiście z Wrocławia. Portugalia to kraj bezpieczny, wszędzie można liczyć na policję. Kradzieże zdarzają się w tym kraju w podobną częstotliwością jak w innych krajach, nie ma w tym przypadku reguły. Pewne jest to, że jeśli wynajmiemy sobie hotele tanie, znajdujące się na obrzeżach miast, wtedy będziemy mogli liczyć na niższe poczucie bezpieczeństwa niż w przypadku kiedy wynajęlibyśmy sobie luksusowe hotele, w których stacjonuje przez całą dobę ochrona. Będąc w Portugalii warto wybrać się w miejsca w których produkuje się tradycyjne portugalskie wino, czyli Porto. Jest to wino wyśmienite, warto zabrać butelkę dla swoich sąsiadów i przyjaciół, którzy zostali podczas wakacji w Polsce. Ponadto, Portugalia to kraj doskonały dla wszelkiego rodzaju amatorów zakupów. Jest tam nieco taniej niż w innych zakątkach Europy i warto z tego skorzystać wybierając się na zakupy do najdroższych butików.

Najlepsze wyspy w Europie

Jeśli chcesz przeżyć piękne wakacje na wyspie do złudzenia przypominającą te, które można spotkać jedynie na Oceanie Indyjskim, musisz wiedzieć, że takie urokliwe i wyjątkowe miejsca znajdują się także w Europie. Najczęściej trzeba ich długo szukać, bo masowa turystyka tam nie dociera. Biura podróży zazwyczaj nastawione są na wysyłanie swoich turystów w miejsca, w których rozwinięta jest turystyczna infrastruktura, w których można znaleźć tanie hotele, gdzie znajdują się baseny. Najczęściej takie miejsca nie są zbyt ciekawe przyrodniczo, bo bardziej liczy się to, że można zostawić samochód na dużym parkingu przed hotelem oraz to, że można imprezować przez całą noc, a następnie wygrzewać się na pięknej plaży. Miejscem, które przypomina raj, a do którego można dostać się jeszcze w obrębie Europy jest Santorini. Jest to grecka wyspa, w której turystyka jest wprawdzie maksymalnie rozwinięta, ale jednocześnie niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że taka wyspa istnieje.

Ciężko jest dostać się na tę wyspę bez przesiadek. Najczęściej trzeba lecieć z Polski do Berlina albo na Słowację, a stamtąd do Aten, z Aten dopiero na wyspę. Dlatego właśnie turystyka wymierzona w tę wyspę nie istnieje, bo zajmuje biurom podróży zbyt wiele wysiłku. Jednakże osoby, które były na wyspie wiedzą, że warto zapłacić znacznie więcej ale ma się pewność w przypadku Santorini, że wakacje będą udane. Ciekawą wyspą jest także Sardynia. Jest to miejsce, w którym zawsze można liczyć na dobrą pogodę, która pozwala nie tylko leżeć na plaży, ale także pozwala nam na wykorzystanie swojego urlopu na uprawianie sportów. Można urządzać sobie wspinaczki, wycieczki po górach, a także urządzać sobie windsurfing, bo wyspa jest wietrzna i ma wspaniałą bazę na takie wypady na morze. Dla osób, które uwielbiają imprezować, dobra jest Ibiza. Jest to wyspa, na której imprezuje się właściwie przez całą dobę. Jeśli jednak nie lubimy takich klimatów, odpowiednia dla nas będzie inna piękna hiszpańska wyspa: Formentera.

Wybieramy biuro podróży

Wyjazd na wakacje czy nawet krótka wycieczka krajoznawcza zawsze są bezpieczniejsze, jeśli organizuje się doświadczone i profesjonalne biuro podróży. Oczywiście w świetle wydarzeń z wakacji w 2012 zaufanie do takich instytucji drastycznie spadło, bo ma pewne uzasadnienie tylko w przypadku, gdy chodzi o biura podróży będące tzw. słupami, czyli pośrednikami między większym towarzystwem turystycznym a klientem. W przypadku renomowanych biur turystycznych, działających na rynku od wielu lat i mających już dziesiątki tysięcy zadowolonych klientów, obawa o jego ewentualną upadłość jest kompletnie nieuzasadniona. Zwłaszcza że biura takie podlegają specjalnemu nadzorowi, przez co są jeszcze bardziej bezpieczne i godne ogólnego zaufania w całej branży.
Kiedy więc zdecydujemy się już na to, że chcemy zobaczyć jakieś ciekawe miejsca zagranicą, zwiedzić państwa, które znaliśmy tylko z mapy i poznać kompletnie inne kultury, kolejnym krokiem jest oczywiście wybranie biura podróży. Nie wystarczy tu jednak kierować się wyłącznie ich opinią, ale przeanalizować też kilka innych czynników – np. oferowaną za wycieczkę cenę, którą należy porównać z ofertami innych biur. Nie zaszkodzi również, jeśli samą ofertę będzie porównywać z innymi, na przykład pod względem proponowanych atrakcji czy naszykowanych dodatkowych wycieczek tematycznych, czekających na uczestników wyjazdu. Porównać można również proponowane hotele i ich lokalizację, często się bowiem okazuje, że to właśnie tańsze oferty pod tym względem prezentują się znacznie korzystniej, oferując klientom możliwość noclegu w prawdziwych apartamentach, podczas gdy droższe opcje gwarantują jedynie średniej jakości hotel. Wybór biura podróży powinien być dokładnie przemyślany: warto się nad tym zastanowić dłużej, zwłaszcza że wczasy zagraniczne nie należą do taniego wydatku. Sprawdzenie opinii w Internecie to jedno, ale samodzielne przekonanie się o jakości świadczonych usług turystycznych, na czele z oferowanym ubezpieczeniem zdrowotnym, to już zupełnie inna sprawa.

Podobne

image Wiele rodziców wysyła swoje dzieci na samodzielne wakacje. Czyli najczęściej są to różnego rodzaju kolonie. Kolonie to po prostu wakacje dziecka ze swoimi rówieśnikami. Jest to bardzo dobra opcja. Dziecko dzięki temu może nauczyć się samodzielność. Wiele można dzięki temu osiągnąć. Dziecko będzie dobrze bawiło się w gronie osób w swoim wieku. Czasem można poznać naprawę znajomości na lata. Wszystko jest naszą opcją. Wszystko będzie zależało od nas. My mamy swoje prawa, więc śmiało się decydujmy. Pamiętajmy o tym, że jest to naprawdę bardzo ważne. Że naprawdę wiele można zyskać. Że naprawdę wszystko jest naszą opcją. Kolonie dla jednych są fajne, dla innych nie. Nie każde dziecko będzie się chciało wybrać i trzeba się z tym liczyć. Dziecko też powinno mieć jakieś swoje zdanie w tej całej sytuacji. Przecież nie można wysłać nigdzie dziecka na siłę. Nie zapominajmy o tym. Przecież wszystko jest dla ludzi. Przecież każdy ma swoje możliwości. Wiele od nas zależy. Czasem naprawdę nie ma nic ważniejszego.