Blog dla turysty

przewodnik turystyczny
Jakie kraje europejskie warto odwiedzić?

Europa pełna jest miejsc, które można a nawet trzeba odwiedzić, jeśli chce się uchodzić za doświadczonego turystę i podróżnika. Wbrew pozorom nie chodzi jednak o miejsca tak sztandarowe, jak Wieża Eiffela w Paryżu, Big Ben w Londynie czy Koloseum w Rzymie, ale o miejsca znacznie mniej znane, niemniej zasługujące na swoją renomę wśród całego turystycznego świata. Dla osób zainteresowanych jednak nie tylko poznawaniem czegoś nowego, okrywania znanych miejsc od drugiej strony, ale przede wszystkim jeżdżeniem do miejsc znanych i prestiżowych, pozostaje jedynie iść w ślady tysięcy innych turytów i zwiedzać miejsca standardowe, znajdujące się w ofercie każdego biura podróży.
Do nich zależą zaś w szczególności takie kraje jak Francja, Hiszpania, Włochy oraz Anglia, które należą do swoistej europejskiej śmietanki turystycznej. To właśnie do tych krajów najczęściej pojawiają się oferty wakacyjne w biurach podróży, co wynika przede wszystkim z wielorakich atrakcji, jakie czekają tam na turystów. Ogromne zainteresowanie tymi czterema krajami wypływa z ich bogatej historii oraz kultury, ale też z ogromnej bazy noclegowej i restauracyjnej, która kusi turystów i daje im gwarancję komfortowego wypoczynku. Można to łatwo zrozumieć na przykładzie innych krajów w Europie, na przykład Ukrainy, Węgier czy Rumunii, które również posiadają fantastyczną historię i niesamowicie urokliwe miejsca, ale z powodu słabo rozwiniętej bazy noclegowej nie stanowią atrakcyjnej oferty dla turystów. Brak miejsc noclegowych, restauracji czy dostosowanego do współczesnej turystyki poziomu usług sprawia, że turyści wolą jeździć po kilka razy do Chorwacji, Bułgarii czy na Słowację, niż zwiedzić nowe kraje – choćby nawet leżały w ich bezpośredniej bliskości. Cierpią na tym jednak nie tylko sami turyści, którzy tracą niesamowitą okazję do poznania Europy z jej drugiej strony, ale również cała gospodarka turystyczna. W krajach, gdzie turystyka trzyma się bardzo dobrze i gdzie z roku na rok przybywa turystów, nie ma problemu z utrzymaniem wysokiego progu gospodarczego, który napędzany jest właśnie przez branżę turystyczną.

Podróże autostopem nową formą wypoczynku

Turystyka standardowo kojarzy się nam z wakacyjnymi wyjazdami czy wypadami w góry w czasie ferii; czasem również z weekendowym odpoczynkiem gdzieś na wsi czy w nowoczesnym SPA. Niezależnie jednak od tego, co rozumiemy przez turystykę, czym są dla nas podróże i jakie ciekawe miejsca chcemy zobaczyć i zwiedzić, rzadko kiedy w pojęciu turystyki widzimy… podróże autostopem. Tymczasem okazuje się, że dla wielu młodych Polaków, najczęściej w wieku studenckim, to jedna z najbardziej atrakcyjnych form wypoczynku.
Zwłaszcza gdy wiąże się z podróżowaniem autostopem nie tyle po samej Polsce, co po całej Europie. Do naszego kraju moda na takie wielotygodniowe podróże przyszła oczywiście z Zachodu i bardzo szybko się przyjęła szczególnie wśród osób żądnych przygód i pragnących spróbować czegoś nowego. Autostop to zresztą wspaniała alternatywa turystyczna, która pozwala jednocześnie na znaczne zaoszczędzenie środków finansowych. Nic dziwnego, że za taką formą – bądź co bądź aktywnego – wypoczynku tęskni i marzy coraz więcej osób, którym śnią się niesamowite przygody, jakie mogą napotkać na europejskich szlakach. Trzeba jednak od razu zauważyć, że autostopowa turystyka to nie tylko same przygody i pozytywne strony, ale również szereg problemów i wad, związanych chociażby z dużym niebezpieczeństwem takich podróży. Nigdy nie wiadomo, z kim wsiada się do samochodu, zaś w przypadku zagranicznych wojaży rośnie również ryzyko zwyczajnego niezrozumienia z powodu bariery językowej. Z tego względu decydując się na podróżowanie autostopem zawsze warto zabrać na taką wyprawę kogoś jeszcze, co znacznie zwiększa jej bezpieczeństwo oraz atrakcyjność: człowiek w końcu lepiej bawi się w towarzystwie kogoś znajomego. Taka forma letniego wypoczynku doskonale sprawdza się w przypadku osób, które nie mają szczególnych planów wakacyjnych i mogą poświęcić na autostopowe wypady nawet kilka długich tygodni. Warto liczyć się też z różnymi niedogodnościami jak zła pogoda czy długi czas oczekiwania na kolejnego miłego kierowcę…

Turystyczne rejony w Polsce

Turystyka w Polsce jest branżą niezwykle silną, a przy tym stale rozwijającą się, szczególnie w tych regionach, które są atrakcyjne pod względem turystycznym. Mowa tu szczególnie o polskich górach – Tatrach, Sudetach czy Bieszczadach; Bałtyku – miejscowościach nadmorskich na czele z kurortami w Kołobrzegu, Ustce, Łebie czy Trójmieście; oraz Mazurach, gdzie cała kraina jezior jest jedną wielką turystyczną bazą. Okazuje się jednak, że podróżować, zwiedzać i odpoczywać lubimy nie tylko w tak standardowych i przewidywalnych miejscach. Coraz częściej polski turysta staje się bardziej wymagający i zamiast zwykłego odpoczynku w górach życzy sobie na przykład wyjazdu połączonego z obozem przetrwania.
Takie przypadki nie są odosobnione, co zmusza biura podróży do zmiany swojej oferty, w szczególności kierowanej do najmłodszych (kolonie i obozy dla dzieci oraz młodzieży), ale też dla osób starszych. Bardzo często ludzie zaczynają pytać o zorganizowane wycieczki objazdowe po Polsce, w czasie których będą mogli z bliska nie tylko poznać historię danego miejsca, zobaczyć jego ciekawe atrakcje, ale jednocześnie poznać też historię całego kraju i jeszcze bardziej zatopić się w jego tradycję i kulturę.

W takim kontekście do najbardziej turystycznych obszarów w Polsce, które jednocześnie nie są ukierunkowane na wypoczynek letni czy zimowy, należą zdecydowanie największe miasta w kraju. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Lublin dają bowiem turystom możliwość spędzenia tam fantastycznego czasu na zwiedzaniu i podziwianiu zabytków, ale również na świetną zabawę w doskonałych klubach czy spróbowanie regionalnej kuchni w jakiejś dobrej restauracji. Takie wycieczki krajoznawcze zajmują obecnie znacznie większy segmenty rynku turystycznego, niż miało to miejsce jeszcze pięć lat temu, kiedy bardzo wielkim zainteresowaniem cieszyły się wczasy zagraniczne. Najwidoczniej Polacy zaczynają przekonywać się, że rodzima turystyka również ma im coś do zaoferowania, a aby podziwiać wspaniałe zamki albo pałace wcale nie muszą w tym celu wyjeżdżać zagranicę.

Jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu

Każda dłuższa podróż, nie mówiąc już o wakacyjnym wyjeździe, wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania takiego wypadu. I nie chodzi tu tylko o samą kwestię spakowania się, ale o przygotowania związane np. z rezerwacją miejsca w hotelu czy zapewnieniem sobie właściwego środka transportu. Sytuacja staje się jeszcze bardziej poważna w chwili, gdy planowana podróż ma się odbywać poza granice Polski, gdzie raczej rzadko można liczyć na szybką pomoc w trakcie jej trwania. W takich wypadkach nie tylko wszystko musi być przygotowane idealnie i dopięte na ostatni guzik – warto mieć wtedy też plan B.
Przygotowania do zagranicznego wyjazd warto rozpocząć od rozejrzenia się wśród tamtejszej oferty noclegowej, jeśli swoją podróż planujemy na własną rękę. Można przejrzeć oferty hoteli i pensjonatów, a jeśli dość dobrze operujemy tamtejszym językiem, nawet i oferty od osób prywatnych, prowadzących gospodarstwa agroturystyczne. To rozwiązanie będzie z pewnością najtańsze, zwłaszcza gdy nie będzie się nocować w centrum miasta, gdzie ceny są horrendalnie wysokie. Innym ważnym krokiem jest wspomniana wcześniej podróż, którą trzeba zaplanować ze wszystkimi szczegółami – wytyczyć trasę oraz obliczyć ewentualne koszty poniesione na paliwo czy opłaty na autostradach.

Wyliczając czas podróży należy koniecznie wziąć pod uwagę fakt, że sporo można go stracić stojąc na granicy z państwem, które nie należy do strefy Schengen. Oba te problemy – z planowaniem noclegu i podróży – można łatwo ominąć wykupując wycieczkę z biura podróży albo jadąc z kimś znajomym, kto ma już doświadczenie w takich wyjazdach i wszystko załatwi. W przeciwnym razie czeka nas dodatkowo szereg innych obowiązkowych przygotowań, przede wszystkim związanych z zabraniem ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy. Wielu turystów popełnia podstawowy błąd, zabierając ze sobą przedmioty, które wydają się im wyjątkowo ważne i istotne, a w rezultacie w czasie całej podróży nie są ani razu używane. Przed wyjazdem warto sprawdzić prognozowaną pogodę dla miejsca, w które się udajemy oraz zajrzeć na fora turystyczne poświęcone dalej lokalizacji, gdzie znajdzie się właściwie najwięcej praktycznych wskazówek.

Podobne

Dlaczego tak wiele osób nie miało możliwości wyjazdu na wakacje z biurem podróży? W wielu przypadkach nawet nie rozważamy możliwości takiego wyjazdu z tego powodu, że po prostu obawiamy się kosztów. Doskonale wiemy o tym, jak wysokie potrafią być koszty wycieczki dla jednej osoby, a co dopiero wtedy, kiedy to w planach mamy wyjazd całą rodziną. Na całe szczęście wyjazd z biurem podróży na wakacje to nie jest coś, co powinno od razu kojarzyć nam się z ogromnymi wydatkami. Okazuje się bowiem, że wcale nie musimy decydować się na korzystanie z takich ofert. Z biurem jak najbardziej możemy wyjechać także tanio i za małe sumy, jednakże musimy trochę bardziej poszukać i bardziej się rozejrzeć. Dobrze byłoby skupić się na poszukiwaniach ofert typu last minute, bo takie są zdecydowanie najbardziej atrakcyjne. Dzięki nim za wakacje możemy zapłacić nawet kilkaset złotych mniej, a tym samym być traktowani tak samo, jak inni wczasowicze, jacy zapłacili za swoje wakacje pełną sumę. Możemy być więcej niż pewni, że absolutnie nic tym samym nie stracimy.