Blog dla turysty

przewodnik turystyczny
Zabytki Torunia, które trzeba zobaczyć

image Toruń jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych pod względem architektonicznym miast. Będąc w Toruniu są takie miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić i zobaczyć. Z cała pewnością na uwagę zasługuje stare miasto, oraz wznoszący się majestatycznie na rzeką Wisłą ratusz staromiejski. Będąc w starej części Torunia z pewnością każdego turystę urzekną przepiękne toruńskie kamienice i dawne budynki, które tworzą zwartą zabudowę wokół toruńskiego rynku. Punktem każdej wycieczki zwiedzającej Toruń jest również zobaczenie pomnika Mikołaja Kopernika i odwiedzenie jego domu. Pomnik Kopernika zlokalizowany jest na starym rynku Torunia i jest on swoistą wizytówką miasta. Zdjęcie, na którym widnieje pomnik Kopernika znajduje się niemal na każdej pocztówce z Torunia. Z kolei dom Kopernika znajduje się na ulicy, której patronuje nasz wspaniały astronom. Istnieją jednak tylko przypuszczenia, a nie pewność, że kamienica, w której rzekomo mieszkał Kopernik rzeczywiście była jego domem. Na uwagę zasługuje również krzywa wieża w Toruniu. Jest to zabytek architektonicznych o światowym znaczeniu. Wieża prawdopodobnie została wybudowana w XIV wieku, a jej odchylenie od pionu wynosi ponad 1,4 m.

Planetarium w Toruniu

Będąc w Toruniu można się zachwycać przepiękną architekturą miasta i jego zabytkami. Będąc w tym mieście nie można jednak zapomnieć o wizycie w planetarium. Jako, że Toruń jest miastem utożsamianym głównie z osoba najwybitniejszego w historii astronoma – Mikołaja Kopernika, wizyta w toruńskim planetarium musi się znaleźć obowiązkowo na liście miejsc do odwiedzenia. Toruńskie planetarium funkcjonuje pod patronatem Władysława Dziewulskiego, wybitnego polskiego astronoma i naukowca. Planetarium działa i funkcjonuje na terenie Torunia od 1994 roku. W tym roku obchodzi więc swoją szesnastą rocznicę powstania. Na wizytę do planetarium bardzo często przyjeżdżają nie tylko indywidualni gości, ale również zorganizowane grupy, głównie młodzież w wieku szkolnym. Podczas wizyty w planetarium można wziąć udział w specjalnym pokazie, na którym można zaobserwować ruchy gwiazd oraz poszczególnych planet. Kopuła planetarium tworzy sztuczne niebo, na którym znajdują się specjalnie skonstruowane atrapy gwiazd i planet.

Toruńskie festiwale

image Toruń jest miastem, w którym wiele się dzieje. Bardzo wiele jest zwłaszcza różnego typu wydarzeń kulturalnych, do których można zaliczyć m.in. różnego typu festiwale. Jednym z najbardziej znanych toruńskich festiwali jest Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Festiwal ten jest organizowany na terenie miast od ładnych paru lat i skupia ogromne rzesze pasjonatów i fascynatów zarówno nauki, jak i sztuki. Jednym z głównych organizatorów Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest Toruński Uniwersytet imienia Mikołaja Kopernika. Festiwal jest organizowany co roku. EW ramach jego obchodów organizowane są specjalne spektakle teatralne, seanse filmowe oraz wykłady poświęcone różnego typu zagadnieniom. Na terenie Torunia jest również corocznie organizowany Międzynarodowy Festiwal Sztuki Filmowej. Jest to impreza o randze światowej. Na festiwalu tym pojawiają się często gwiazdy światowego formatu. Festiwal jest organizowany na terenie Torunia od blisko dwudziestu lat, a jego popularność i znacznie w świecie filmu z roku na rok rośnie.

Toruń i jego starania o miano Europejskiej stolicy kultury

Toruń podobnie, jak wiele polskich miast podjęło w tym roku starania o uzyskanie miana Europejskiej stolicy kultury. Jest to bardzo zaszczyty i znaczący tytuł, którego uzyskanie byłoby dla miasta ogromnym prestiżem i zaszczytem. Jak podkreśla prezydent Torunia, miasto posiada wszelkie warunki do tego, aby zdobyć ten zaszczytny tytuł. Na terenie miasta znajdują się bardzo liczne zabytki i dzieła kultury średniowiecznej. Oprócz tego Toruń słynie z licznych wydarzeń kulturalnych. Na terenie starego miasta organizowane są co roczne jarmarki i letnie spotkania. Na terenie miasta prężnie działają aż trzy teatry, które mogą zaoferować swoim widzom spektakle o różnorodnej tematyce. Co ważne Toruń jest również miastem, które jest pozytywnie nastawione do młodych ludzi. Na terenie Torunia znajduje się wiele wyższych uczelni, a co za tym idzie w Toruniu mieszka wielu studentów. Miasto doskonale nadaje się do tytułu Europejskiej Stolicy kultury również z tego względu, że jest w Europie kojarzone głównie z osobą Mikołaja Kopernika. Kopernik, zaś jest wybitnym astronomem i badaczem, którego nazwisko jest powszechnie znane nie tylko w Polsce ale i na całym świecie.

Ogólna charakterystyka Torunia

image Toruń jest miastem, które leży w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto jest pięknie położone nad brzegami największej w Polsce rzeki, jaką jest Wisła. Toruń należy do najstarszych miast na terenie naszego kraju. Datę powstania miasta, czyli moment, kiedy na terenie dzisiejszego Torunia pojawiała się pierwsza ludzka osada, szacuje się na początek dziesiątego wieku. Prawa miejskie zostały przyznane miastu Toruń w trzy wieki po jego powstaniu, a mianowicie w weku trzynastym. Toruń jest pięknym i urokliwym miastem, w którym występuje całe mnóstwo zabytków kultury. Na szczególną uwagę i podziw zasługuje stare miasto Toruń, które majestatycznie wznosi się nad brzegami Wisły. Liczba mieszkańców Torunia jest szacowana na ponad dwieście tysięcy osób. Wśród najpiękniejszych zabytków Torunia na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza Ratusz staromiejski. Jak podają źródła historyczne datę wybudowania owego ratusza ocenia się na koniec czternastego wieku, a mianowicie na rok 1391. Równie piękny co ratusz jest kościół świętego Jakuba z oszałamiającą wręcz wieżą i kruchtą kościoła.

Podobne

image Niestety nie każdy może podróżować. Nie każdy ma takie możliwości. Są oczywiście różne kwestie, dlaczego ktoś nie może podróżować. Ale to wszystko zależy od kwestii indywidualnych. Nie każdy może podróżować ze względów zdrowotnych. Po prostu jest to niemożliwe. Nie każdy może podróżować ze względów finansowych. Niestety. Niestety nie każdy może cieszyć się podróżami. Niestety nie każdemu jest to dane, chyba jednak każdy miałby ochotę na jedną, mała podróż. Niestety takie jest życie. Niestety zdrowie nie wybiera. Niestety ludzie czasem też nie mają pieniędzy. Ale mimo wszystko problem finansowy z czasem jakoś można rozwiązać i można się wybrać w jakąś podróż. Ze zdrowiem będzie zupełnie inaczej. Ze zdrowiem nie będzie już tak łatwo. Zdrowia nie idzie tak łatwo naprawić. Trzeba o tym pamiętać i trzeba to wiedzieć, ponieważ z pewnością jest to bardzo ważne. Z pewnością będzie to miało jakieś znaczenie. Podróżowanie jest ważne. Podróżowanie jest wspaniałe, ale jednak mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, że podróżowanie nie będzie takie proste dla każdego. Trzeba to po prostu zrozumieć. Nie ma innej opcji.