Blog dla turysty

przewodnik turystyczny
Zagubiony bilet lotniczy.

Roztargnienie, pośpiech, wszystko to sprawia, że może zdarzyć się, że bilet lotniczy zostanie zagubiony. Co w takim wypadku zrobić? Tanie linie lotnicze nie dają możliwości zagubienia papierowego biletu, gdyż wystarczy potwierdzenie numeru swojej rezerwacji oraz paszport, bądź dowód osobisty. Wszystkie informacje dotyczące potwierdzenie naszego lotu oraz bilet lotniczy znajduje się w systemie obsługi lotniska. Co w wypadku linii tradycyjnych? Kiedy zagubimy nasz bilet papierowy koniecznie jest wystawienie kolejnego biletu lotniczego, co jest płatne. W zależności od linii lotniczych cena jest różna, ale zazwyczaj niższa niż cena całego biletu. Może się zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o potwierdzenie tego, że znaleziony bilet nie zostanie już wykorzystany przez osobę trzecią. Dlatego należy pamiętać, że jeśli znajdziemy „stary” bilet po wydaniu nowego, jest on nieważny. Aby zapobiec takim zdarzeniom oraz niepotrzebnym nerwom przechowywać bilety wraz z ważnymi rzeczami.

Odwołany lot, co zrobić?

image Czasami zdarza się, że lot z różnych przyczyn został odwołany, towarzyszy temu wiele stresu, gdyż nasz zorganizowany plan lega w gruzach. Co zrobić? Przede wszystkim obowiązek spoczywa na przewoźniku. To on jest zobligowany powiadomić pasażerów odpowiednio o odwołanym locie oraz zaproponować rozwiązanie. Zdarza się, że zamiast odwołanego lotu podstawiony jest inny, wtedy nie ma problemu. Co jeśli nie? Możemy domagać się zwrotu kosztu biletów, bądź odszkodowania. Kiedy należy nam się odszkodowanie? Po pierwsze, obowiązkiem przewodnika jest powiadomić nas dwa tygodnie przed planowanym lotem, jeśli tego nie zrobi można ubiegać się o odszkodowanie. Kolejno, jeśli przewoźnik nie poinformuje nas z siedmiodniowym wyprzedzeniem od planowanej podróży w godzinach od dwóch do czterech różniących się od poprzedniego lotu. Warto wiedzieć, że zwrot ubezpieczenia nie przysługuje nam gdzie bierzemy udział w wyjeździe zorganizowanym takim jak wycieczka. Pamiętajmy, że odwołanie lotu świadczy o tym, że sprawa jest poważna i lot nie może się odbyć.

Lotniska na świecie.

Jeśli mieliśmy okazje podróżować samolotem to na pewno widzieliśmy jak wyglądają porty lotnicze na świecie. Największe wrażenie robią na nas wielkie i przestronne lotniska, to właśnie one budzą zdumienie, ale czasami mamy do czynienia z takimi, które są fatalnie zorganizowane i podróżni nie są zadowoleni. Dubai, Sinapur, Korea Południowa, Wielka Brytania, czy Niemcy to tylko przykładowe miejsca w których możemy poczuć, że wylądowaliśmy w innym świecie, w świecie który jest nowoczesny i doskonały. To jak kraj przyjmuje gości na lotnisku sprawia, iż pozwala kreować podróżnym swoje zdanie na temat państwa w którym się znajduje. Stwierdzono, że piękne lotniska sprawiają, że podróżni czują się pewniej. Bywa, że nie wszystkie lotniska są reprezentatywne, na przykład będąc w Bułgarii, czekając na samolot nie mogliśmy znaleźć dla siebie siedzącego miejsca, a brak klimatyzacji wołał o pomstę do nieba. Jak się ma infrastruktura lotnicza w Polsce? Na szczęście rozwija się i również jest coraz bardziej zaawansowana a co za tym idzie mieści się w standardach Europejskich.

Lądowanie awaryjne.

image Dlaczego zdarzają się lądowania awaryjne, czy są groźne? Lądowania awaryjne zdarzają się w ostateczności, gdzie załoga samolotu decyduje się na zastosowanie akcji awaryjnych , tzn. lądowania w miejscu innym niż wyznaczone, a także na wodzie. Przyczyny lądowania awaryjnego mogą być różne, począwszy od nagłego poważnego zagrożenia życia jednego z pasażerów po awarię silnika czy braki w rezerwie paliwa. Lądowanie awaryjne nie jest wyrokiem śmierci, często kończy się powodzeniem ,gdzie pasażerowie doznają jedynie drobnego uszczerbku na zdrowiu, w historii odnotowano jednak również kilka katastrof, których przyczyną był wybuchający pożar towarzyszący przy uderzeniu o powierzchnię ziemi, bądź wody. Pilot o podjęciu decyzji awaryjnego lądowania, które zagraża bezpieczeństwu jest zobligowany powiadomić pasażerów. Przeżycie takiego zdarzenia i wylądowanie na powierzchni ziemi na pewno jest czymś w rodzaju wielkiego szczęścia. Na szczęście zdarza się rzadko, a jeśli się przytrafia to rzadko niesie ze sobą katastrofalne skutki.

Samolot- najbezpieczniejszy środek transportu.

Wielki strach przed lataniem spowodowany jest nie tym, że jest on niebezpieczny, lecz tym, że jeśli już się zdarzy śmiertelny dla wszystkich( lub większości) pasażerów. Jednak czy przez to powinniśmy wystrzegać lotów? Oczywiście, że nie. Katastrofy lotnicze statystycznie zdarzają się raz na milion wylotów. W porównaniu z transportem naziemnym jest to nieporównywalnie wysoka skala bezpieczeństwa. Jednak lot samolotem wciąż wzbudza wiele niepewności. Istnieje wiele teorii, gdzie w samolocie jest najbezpieczniej, jedną z nich jest teoria, że siedzenie przy wyjściu ewakuacyjnym może uratować nam życie, kolejną- siedzenie na tyle samolotu. Podobno najbardziej niebezpiecznym jest siedzenie „na skrzydle”, jednak stwierdzenia te są mało wiarygodne. Naukowcy uważają, że najwięcej katastrof lotniczych na tle kilkunastu lat zdarza się w maju i wrześniu oraz na trasach odbywających się do USA. Pamiętajmy jednak, że stan techniczny samolotów jest sprawdzany przed każdym wylotem.

Jak zachować się na pokładzie?

Dla osób podróżujących samolotem pierwszy raz może to być nieco stresująca przygoda. Strach przed lataniem i podróż w nieznane, nie musi jednak być tak straszna. O czym pamiętać będąc na pokładzie samolotu w trakcie rejsu? Przede wszystkim uważnie należy wysłuchać instrukcji, jakie przed każdym wylotem prezentuje stewardesa. Przed każdym siedzeniem pasażera można zapoznać się z instrukcją jak postępować w razie lądowania awaryjnego. Dla osoby, która leci samolotem pierwszy raz może wydawać się to przerażające, lecz warto pamiętać, że informacje te są przekazywane dla naszego bezpieczeństwa, a katastrofy lotnicze zdarzają się niezwykle rzadko. Pamiętajmy, że na pokładzie samolotu kategorycznie zabranie się palenia tytoniu. Każdy sygnalizujący dźwięk oraz zapalana lampka bezpieczeństwa zapięcia pasów obliguje nas do tego. Nie wolno w trakcie startu i lądowania używać urządzeń elektronicznych, a używanie telefonu komórkowego jest zabronione podczas całego lotu.

Strach przed turbulencjami.

image Turbulencje wzbudzają wiele emocji podczas lotu, wydają się nam przerażające i niebezpieczne, jednak nic mylnego. Samolot jest wyposażony w wiele czujników pogodowych, które informują pilota o nagłych zmianach pogodowych, co pozwoli mu je ominąć. Zdarza się jednak, że turbulencje są często odczuwane podczas lotu. Nie jest to jednak nic dziwnego, turbulencje to zjawisko powstające przy ścieraniu się ze sobą frontu zimnego z ciepłym, inaczej są to zawirowania powietrza, które wprowadzają maszynę w drgania. Nawet duże turbulencje nie są zagrażające wielkiemu kilkotonowemu samolotowi. Turbulencje występują przy każdym locie, jedne są praktycznie nieodczuwalne, inne nieco bardziej. Kiedy samolot znajduje się w strefie turbulencji, pasażerowie poproszeni są o zapięcie pasów, jest to w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, by na przykład nie uderzyli głową w siedzenie podczas silnego wstrząsu. Wiedza o turbulencjach i świadomość tego, że są one niegroźne załagodzą każdy lęk z nimi związanymi.

« Poprzednie wpisy

Podobne

image Wiele osób podróżuje i wiele osób zna turystykę. Wiele osób z takiej turystyki korzysta. Ale jednak mimo wszystko nawet jeśli nie korzysta się z turystyki to po prostu się ją zna. Każdy wie, co to turystyka. Każdy chociażby raz w życiu z niej korzystał. Każdy miał z turystyką jakąś styczność. Warto jest to wiedzieć. Warto jest o tym pamiętać. Każdy zna turystykę, ponieważ wnosi ona naprawdę wiele do nasze życia. Sprawia, że naprawdę wiele możemy. Można spokojnie dowiedzieć się wielu rzeczy. Turystykę zna każdy, ponieważ daje ona wiele możliwości. Turystykę zna każdy, ponieważ dzięki niej można naprawdę wiele poznać. Turystykę zna każdy, ponieważ chyba nie ma innej opcji. Nie jest wyobrażalne to, że ktoś z osób dorosłych nie wie, co to turystyka. Każdy musiał z niej korzystać. Przecież każdy musiał gdzieś pojechać. Turystyka nie jest nam obca, naprawdę. Naprawdę mamy tego świadomość. Naprawdę wiemy, po co jest ta turystyka i naprawdę ją szanujemy. Pamiętajmy o tym i mimo wszystko doceniajmy to, bo warto. Warto doceniać turystykę.