Blog dla turysty

przewodnik turystyczny
Bagaż podręczny-wymogi.

image Bagaż podręczny jest alternatywą dla tych, którzy nie chcą płacić za dodatkowy bagaż, bądź dla tych, którzy wartościowe i niezbędne rzeczy na pokładzie chcą mieć przy sobie. Co warto wiedzieć o tym jak powinien wyglądać nasz bagaż podręczny? Przede wszystkim odpowiednia wielkość walizki, zazwyczaj dozwolona wielkość walizki to 55cm/43cm/23cm, gdyż musi zmieścić się w luku bagażowym, który znajduje się nad głowami pasażerów. Waga walizki w standardach waha się od 8kg – 10kg. Bagażem podręcznym może być specjalna walizka, laptop, plecak, bądź torebka damska. Wielkość i waga walizki zostaje sprawdzona przed wylotem, dlatego warto zadbać o to, by spełniała wszystkie wymogi. Będziesz miał dostęp do swojego bagażu podręcznego na pokładzie, w przeciwieństwie do bagażu oddanego pod pokład, który otrzymałbyś dopiero po przybyciu na miejsce. Pamiętaj o tym, że na pokład nie wolno zabierać ostrych przedmiotów, płynów powyżej 100ml, które muszą zostać zapakowane w specjalną torebkę.

Odprawa online.

Rozwiązanie to jest wielkim udogodnieniem, które pozwala zaoszczędzić czas i w łatwy bezstresowy sposób wypełnić wszystkie formalności z naszym lotem. Coraz więcej linii lotniczych się na to decyduje. Całość nie zajmuje dużo czasu i nie jest skomplikowana. W porównaniu z odprawą bagażową na lotnisku jest bardzo wygodna, gdyż możemy ją wykonać w domu. O czym warto jednak pamiętać przy odprawie online? Musisz wiedzieć, że po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych wszelkie zmiany będą niemożliwe. Pamiętaj, aby wydrukować swój bilet w odpowiednim czasie, czasami jest to doba przed odlotem( w zależności od linii ), czasami cztery godziny. Swoją wydrukowaną kartę pokładową musisz zabrać na lotnisko, gdyż będzie ona Twoim biletem wstępu na pokład i do hali odlotów. Koniecznie jest sprawdzić, czy na lotnisku, którym będziemy lądować i z lotniska z którego będziemy startować drukowana karta pokładowa jest honorowana. Niektóre linie lotnicze nie pozwalają na odprawę niemowląt i jego opiekunów.

Odwołany lub opóźniony samolot – do czego mamy prawo?

image Znajomość przepisów i praw pasażera – to element ważny w każdego typu transporcie. Pasażerowie, Ci pechowi, którzy czekają na opóźniony lot również mają swoje prawa, a linie lotnicze obowiązki wobec nich. Dotyczy to między innymi konieczności zaopiekowania się podróżnymi – zapewnienie posiłków i napoi odpowiednio do czasu oczekiwania, możliwość bezpłatnego skorzystania z telefonu lub faksu, a nawet nocleg z dowozem do miejsca zakwaterowania! Oczywiście takie przywileje nie obowiązują wszystkich – zależy to w głównej mierze od czasu opóźnienia oraz odległości, którą mieliśmy pokonać. Przy opóźnieniach wynoszących powyżej 5 godzin pasażer ma prawo do zwrotu kosztów biletu (w ciągu 7 dni, za nie odbytą, jak i odbytą część lotu jeśli podróż straciła sens) lub zmiany planu podróży (na porównywalnych warunkach i w najwcześniejszym możliwym terminie lub późniejszym – dogodnym dla pasażera). Odwołany lot (o ile informacja o tym nie dotarła do podróżnego na dwa tygodnie przed planowanym terminem) to powód do rekompensaty, odszkodowania jakie zobowiązana jest wypłacić linia lotnicza – nawet do 600 euro.

Bagaż zaginiony lub zniszczony w samolocie

Podróż samolotem może przysporzyć czasem nieoczekiwanych i na pewno niepożądanych zmartwień. Odwołany lot, opóźnienia czy bagaż, który nie wiadomo gdzie się podział lub został zniszczony. W takiej sytuacji warto znać swoje prawa, szczególnie te dotyczące odszkodowań wypłacanych w takich sytuacjach przez linie lotnicze. Za zniszczenie, zaginięcie czy uszkodzenie bagażu znajdującego się na pokładzie samolotu odpowiada przewoźnik. Odpowiedzialność ta wynika z konwencji montrealskiej, która określa ogólne zasady w tej kwestii. Pasażer może domagać się odszkodowania w wysokości nawet do 1000 SRD (około 5 tys. zł). SRD to umowna międzynarodowa jednostka walutowa. Na złożenie reklamacji do przewoźnika podróżny ma 7 dni w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia oraz 21 dni w przypadku zagubienia bagażu. Niezbędne jest zapoznanie się z warunkami składania takiej reklamacji u danego przewoźnika, np. w kwestii potrzebnych dokumentów (karta pokładowa, dowód osobisty, odcinek biletu, identyfikator bagażu itp.).

Transport lotniczy – co go cechuje?

image Transport lotniczy odnosi się zarówno do ludzi, jak i towarów. Zagadnieniami w tej dziedzinie zajmują się spedycje lotnicze, firmy kurierskie, przewoźnicy pasażerscy czy firmy czarterowe. Ważnym elementem jest odpowiednia infrastruktura, czyli tak zwane lotniska. Stanowią je specjalne, wydzielone obszary, na których znajdują się budynki obsługi oraz pasy – startowe i do lądowania. Transport lotniczy to najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź w sektorze usług transportowych. Jego najważniejszą i najcenniejszą cechą charakterystyczną jest wysokie bezpieczeństwo oraz szybkość dostawy – nawet na duże odległości. Poza tym tego rodzaju transport cechuje się skomplikowanymi środkami lokomocji oraz obsługi. Wymaga on ogromnych nakładów kapitałowych i odpowiednich kadr – wysoko wykwalifikowanych. Walory lotnictwa w pełni wykorzystywane są z tego względu w największej mierze wyłącznie przez kraje bogate, jak Stany Zjednoczone. W czasach stawiania na środowisko i ekologię transport lotniczy plasuje się na pierwszym miejscu – wykazuje się niewielką presją i ingerencją w naturę.

Katastrofy lotnicze – co mówią statystyki

Jak wiadomo wypadki się zdarzają. Dotyczy to również samolotów, choć w bardzo małym stopniu. Katastrofy lotnicze mają miejsce najczęściej w momencie podchodzenia do lądowania lub samego lądowania. Jako przyczynę katastrof lotniczych najczęściej wskazuje się czynnik ludzki – dotyczy to zarówno pilotów (50%), jak i obsługi naziemnej (10%). W drugiej kolejności do katastrof przyczyniają się usterki techniczne – jak oblodzenie czy usterki elektryczne. Na trzecim miejscu uplasowały się warunki atmosferyczne, np. gwałtowne burze z wyładowaniami (uderzenie pioruna) lub gradobicie. Statystyki wskazują, że prawdopodobieństwo zginięcia w katastrofie lotniczej jest ponad 60 razy niższe niż ryzyko śmierci w samochodzie, a nawet 1000 razy niższe niż podczas poruszania się pieszo. Doskonale obrazują to statystyki np. z 2010 roku, kiedy to w katastrofach lotniczych na całym świecie zginęło niecałe 830 osób, a w wypadkach drogowych (i to każdego roku) ginie około 1,3 miliona osób!

Czy można usunąć pasażera z pokładu samolotu?

image Oczywiście, że tak. Taka decyzja może być podjęta zarówno jeszcze przed startem, na lotnisku, jak i w trakcie lotu – wiąże się to ze zmianą trasy i międzylądowaniem. Kapitan to osoba, która może podjąć decyzję o usunięciu niewygodnego podróżnego o ile inne środki (niezbędne, odpowiednie i uzasadnione na mocy przepisów ustawodawczych i wykonawczych) nie przynoszą efektu. Zachowywanie się w nieodpowiedni sposób, nie stosowanie się do zaleceń, rekomendacji czy instrukcji, stwarzanie problemów, palenie papierosów, znaczne upojenie alkoholowe, przyczynianie się do niewygody i niedogodności współpasażerów, zagrożenie mienia osób i maszyny to tylko niektóre powody mogące prowadzić do decyzji o usunięciu pasażera. Należy pamiętać, że w przypadku konieczności międzylądowania (w celu przekazania pasażera odpowiednim służbom) wszelkie koszty z tym związane ponosi pasażer – linie lotnicze mogą pociągnąć awanturnika do odpowiedzialności prawnej i finansowej.

« Poprzednie wpisy

Podobne

Można spokojnie się nad tym zastanowić, że turystyka będzie naprawdę w każdym kraju. Że turystyka występuje naprawdę w wielu miejscach. Wszystko jest naszą opcją. Wszystko będzie zależało od tego, gdzie chcemy się wybrać. Turystyka jest naprawdę bardzo rozwinięta. Naprawdę dobrze się rozwinęła. Wszystko zależy od tego, jak na coś patrzymy. Turystyka może wiele. Turystyka jest ważna. Wszystko jest naszą opcją. Wszystko zależy od wyborów. Mamy swoje prawa i mamy swoje obowiązki. Możemy udać się tam, gdzie chcemy. Wszystko to nasza opcja. O wszystkim możemy decydować sami. Warto jest o tym pamiętać. Warto jest to wszystko wiedzieć. Przecież spokojnie możemy. Przecież mamy wiele możliwości. Doceniajmy to. Doceniajmy to, że turystyka będzie tak rozwinięta. Że turystyka tak wiele może nam dać. Naprawdę nie ma nic ważniejszego. Naprawdę możemy mimo wszystko wiele osiągnąć. Przecież wszystko jest naszą opcją. Przecież wszystko będzie naszą kwestią indywidualną. Naprawdę wiele od nas zależy. Trzeba to tylko zrozumieć.