Blog dla turysty

przewodnik turystyczny
Lizbona

Lizbona to miejsce, w którym nie wypada nie być. Jest to stolica Portugalii. Turyści, którzy zdecydują się na to, aby przybyć do Portugalii w ostatniej chwili mogą liczyć na wolne noclegi o każdej porze dnia lub nocy. Noclegi w Lizbonie oferowane są niemal w każdym standardzie – od skromnych hosteli do apartamentów w najdroższych hostelach. Będąc w Lizbonie, warto przejechać się zabytkowym żółtym tramwajem, który pnie się w górę stromej zabytkowej uliczki starego miasta. Jest to bardzo urokliwa podróż, tramwaj pochodzi jeszcze sprzed kilkudziesięciu lat i do dziś służy mieszkańcom Lizbony do przemieszczania się, a dla turystów jest to nie lada atrakcja. Niewątpliwym plusem jest to, że można wynająć sobie noclegi w pięknych lizbońskich kamienicach, z widokiem na Ocean oraz z widokiem na czerwone dachy. Lizbona to miejsce, które w gruncie rzeczy jest większym miastem, jest to stolica kraju, jednakże w centrum tego miasta można spotkać piękne kamieniczki, z których powiewa pranie. Nie ma praktycznie miejsca na żadne wieżowce, nie ma miejsca na wielkie autostrady oraz na rozszerzanie się aglomeracji.

Lizbona to miejsce z założenia klimatyczne, stare, nienaruszone, nie idące z duchem czasu i to właśnie stanowi jego wartość, którą doceniają turyści z całego świata wynajmując sobie tutaj z długą rezerwacją noclegi w najpiękniejszych lizbońskich hotelach. Noclegi w Lizbonie można wynająć sobie przez internet, można także polecieć tam w ciemno na miejscu zorientować się chociażby w informacji turystycznej odnośnie dostępnych miejsc w hotelach lizbońskich. Portugalia to kraj, który ma niesamowicie rozwinięta linię brzegową. Dzięki temu w kraju tym są idealne warunki do wypoczynku. Istnieje wiele przystani, z których można urządzać sobie chociażby zawody w windsurfingu. Co roku do Portugalii przybywają turyści z całego świata aby doświadczyć idealnych wręcz warunków do windsurfowania. Portugalia to kraj, które przez wiele setek lat historii przeszło niewyobrażalne przemiany. Najpierw, w wieku szesnastym i na początku siedemnastego było to wielkie mocarstwo, urządzano wielkie wyprawy odkrywcze, do kraju przyciągano przyprawy i takie bogactwa, o których Europejczycy nie słyszeli. W związku z tym kraj rósł w siłę. Zaledwie jeden wiek przed zakończeniem wypraw odkrywczych Portugalia popadła niemal w ruinę i była zapomnianym dalekim kraju na zachodzie Europy. Obecnie kraj ten utrzymuje się głównie z rybołówstwa, a także z rolnictwa, ale rozwijają się w tym kraju także najnowocześniejsze technologie.

Zwiedzanie Paryża

Paryż to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Mawia się, że nie da się zwiedzić całego Paryża w czasie całego nawet życia. Warto jednak wiedzieć co jest najważniejsze, gdzie warto pójść oraz co zobaczyć podczas krótkiego pobyt w Paryżu, na jaki jest w stanie pozwolić sobie przeciętny pracujący na co dzień człowiek. Warto wiedzieć też ile to wszystko będzie kosztowało. Niniejszy artykuł jest przeglądem tych atrakcji turystycznych Paryża, które można zwiedzić niskim nakładem kosztów. Paryż to przede wszystkim gotyk, który narodził się właśnie we Francji i w Paryżu znajdują się największe dzieła tego nurtu w sztuce. Warto zobaczyć przede wszystkim Katedrę Notre Dame, która jest miejscem, do którego można wejść za darmo, jednakże trzeba odczekać długo w kolejce. Jest to jedna z najpiękniejszych świątyń na świecie, o ślubie w tym kościele marzą chyba wszystkie romantyczki świata. Wejście jest bezpłatne, jednakże zwiedzanie wieży jest już płatne. Inne ciekawe miejsce w Paryżu, do którego nie ma płatnego wstępu, jest Pchli Targ na żywym powietrzu. Odbywa się on codziennie, jednak najciekawiej jest w weekendy, kiedy zbierają się sprzedawcy z kosmosu.

Można zobaczyć tutaj niemal wszystko, znaleźć piękne skarby i niesamowicie urokliwie malutkie stare przedmioty, niekiedy bardzo wartościowe, za niską cenę. Darmowy jest też wstęp na cmentarz Pere Lachaise. Jest to urokliwe miejsce, w którym spoczywają takie sławy jak Edith Piaf, czy Chopin lub Oscar Wilde, a także członkowie zespołu The Doors. Warto także odwiedzić muzea paryskie, szereg z nich ma wstęp wolny, w tym Muzeum Sztuki Współczesnej. Większość muzeów udostępnia tylko stałe wystawy za darmo, co oznacza, że czasowe wystawy są do obejrzenia odpłatnie. Koniecznym do obejrzenia punktem jest Bazylika Sacre Ceur. Jest to bazylika znana z wielu filmów, z jej wzgórza rozpościera się piękny widok na cały Paryż. Wchodząc na wzgórze, na którym znajduje się Bazylika, warto obejrzeć piękną dzielnicą artystów: Montmartre. To właśnie w tej bazylice znajduje się jeden z największych dzwonów kościelnych, jakie można w ogóle znaleźć na świecie.

Jakie kraje europejskie warto odwiedzić?

Europa pełna jest miejsc, które można a nawet trzeba odwiedzić, jeśli chce się uchodzić za doświadczonego turystę i podróżnika. Wbrew pozorom nie chodzi jednak o miejsca tak sztandarowe, jak Wieża Eiffela w Paryżu, Big Ben w Londynie czy Koloseum w Rzymie, ale o miejsca znacznie mniej znane, niemniej zasługujące na swoją renomę wśród całego turystycznego świata. Dla osób zainteresowanych jednak nie tylko poznawaniem czegoś nowego, okrywania znanych miejsc od drugiej strony, ale przede wszystkim jeżdżeniem do miejsc znanych i prestiżowych, pozostaje jedynie iść w ślady tysięcy innych turytów i zwiedzać miejsca standardowe, znajdujące się w ofercie każdego biura podróży.
Do nich zależą zaś w szczególności takie kraje jak Francja, Hiszpania, Włochy oraz Anglia, które należą do swoistej europejskiej śmietanki turystycznej. To właśnie do tych krajów najczęściej pojawiają się oferty wakacyjne w biurach podróży, co wynika przede wszystkim z wielorakich atrakcji, jakie czekają tam na turystów. Ogromne zainteresowanie tymi czterema krajami wypływa z ich bogatej historii oraz kultury, ale też z ogromnej bazy noclegowej i restauracyjnej, która kusi turystów i daje im gwarancję komfortowego wypoczynku. Można to łatwo zrozumieć na przykładzie innych krajów w Europie, na przykład Ukrainy, Węgier czy Rumunii, które również posiadają fantastyczną historię i niesamowicie urokliwe miejsca, ale z powodu słabo rozwiniętej bazy noclegowej nie stanowią atrakcyjnej oferty dla turystów. Brak miejsc noclegowych, restauracji czy dostosowanego do współczesnej turystyki poziomu usług sprawia, że turyści wolą jeździć po kilka razy do Chorwacji, Bułgarii czy na Słowację, niż zwiedzić nowe kraje – choćby nawet leżały w ich bezpośredniej bliskości. Cierpią na tym jednak nie tylko sami turyści, którzy tracą niesamowitą okazję do poznania Europy z jej drugiej strony, ale również cała gospodarka turystyczna. W krajach, gdzie turystyka trzyma się bardzo dobrze i gdzie z roku na rok przybywa turystów, nie ma problemu z utrzymaniem wysokiego progu gospodarczego, który napędzany jest właśnie przez branżę turystyczną.

Turystyka Grecji

Santorini to miejsce wyjątkowe na turystycznej mapie Europy. Jest to miejsce, w którym można nie tylko wypocząć w pięknym pełnym gorącym greckim słońcu. Jest to także miejsce niezwykle urokliwe, całkowicie odmienne od hiszpańskich plaż, które wydaja się nudne na tle Santorini. Santorini to wyspa wulkaniczna, z ciekawą historią geologiczną. To właśnie w miejscu istnienia tej wyspy szacuje się, że istniała Atlantyda, która zniknęła z powierzchni ziemi po wybuchu wulkanu. Wybuch ten był początkiem zagłady cywilizacji, wskutek wybuchu wulkanu na Santorini wyginęły dinozaury. Dlatego turystyka w tym miejscu jest nie tylko stricte wypoczynkowa, ale mamy także do czynienia z licznymi walorami naukowymi. Warto zabrać na Santorini dzieci, będą one bardzo ciekawe wykopalisk, jakie znajdują się na wyspie w miejscowości Akrotiri. To właśnie na tej wyspie znaleziono pierwsze ślady życia ludzkiego, wykopuje się co jakiś czas łyżki i obrazki naścienne.

Ciekawe jest na Santorini także to jak prezentuje się ta wyspa – bielone budynki odznaczają się pięknie na tle lazurowej wody. Wyspa znajduje się na wielkich skałach, które w zachodzącym słońcu sprawiają wrażenie krwistoczerwonych. Wszystkiego dopełnia widok niebieskich kopuł, które górują nad budynkami. Niemal każde miejsce na tej wyspie jest niezwykle urokliwe. Turystyka Grecji opiera się głównie na tej pięknej wyspie – niemal każda pocztówka, którą dostaniemy z Grecji będzie miała właśnie widok na Santorini. Turyści z całego świata przybywają tutaj nie tylko wypocząć na pięknych plażach, ale także spędzić czas w jednym z najpiękniejszych miejsc. Santorini to miejsce, w którym trudno niekiedy się poruszać – trzeba posługiwać się wąskimi schodkami aby dostać się do hotelu. Jest to właśnie cały urok tej wyspy, na której opiera się turystka. Istnieją wprawdzie taksówki na wyspie, jednakże turysta, przyjeżdżając na tę wyspę, czuje się zdany właściwie na siebie, wkracza w ciekawy świat greckiej kultury. Na Santorini żyją także rdzenni mieszkańcy, którzy tworzą specyficzny klimat tego miejsca.

Podobne

Wielu ludzi głowi się gdzie pojechać w te wakacje. Do tej pory alternatywą dla mniej zarabiających Polaków był wyjazd nad polskie morze lub jeziora. Wielu obywateli się zdziwiło, gdy porównując ceny poszczególnych ofert wyjazd za granicę okazał się znacznie tańszy niż wypoczynek w Polsce. Pensjonaty i hotele w Polsce, ze względu na małe zyski i zagrożenie utratą płynności finansowej, podniosły ceny za swoje usługi, co poskutkowało takim właśnie wzrostem cen za wypoczynek w Polsce. Dlatego wielu Polaków w tym roku odwiedzi ciepłe kraje i wyspy. Największą popularnością (zarówno ze względu na cenę wypoczynku, jak i walory turystyczne) będą się cieszyły: Tunezja, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria, Egipt, Włochy oraz wiele państw położonych w północnej Afryce. Do tego dochodzą dość niskie ceny biletów lotniczych, więc sumując – podróż samolotem do Egiptu jest o blisko połowę tańsza niż 2 lata temu. Dlatego tegoroczne wakacje będą świetną okazją na wyjazdy zagraniczne dla ludzi, którzy mimo szczupłego portfela chcieliby zwiedzić trochę świata.

Za wczasami zagranicznymi równieżczęsto przemawiają ceny w porównaniu z naszymi nadmorskimi kurortami. W przypadku mniejszej rodziny może zdecydowanie taniej lub w porównywalnych kosztach wyjść wyjazd za granicę. Oczywiście z małymi dziećmi jest to przeprawa ale mamy zagwarantowaną właściwie pogodę i dzięki temu mamy pewność że w wykupionym terminie spędzimy wczasy na plaży lub basenie a nie schowani w domku na oglądaniu spływającej po szybkie wody. Kolejna ciekawostka jest taka że powiedzmy z Wrocławia czy innych południowych rejonów naszego kraju szybciej jesteśmy w stanie dolecieć do Egiptu niż dojechać nad Bałtyk, co również nie jest bez znaczenia w przypadku wyboru miejsca na urlop. To wszystko sprawia że wakacje poza granicami naszego kraju cieszą się coraz większą popularnością.