Blog dla turysty

przewodnik turystyczny
Tanie loty

Jak podróżować tanio samolotem po całym świecie? Jest to bardzo proste, wystarczy polować na tanie loty, które organizowane są przede wszystkim przez tanie linie lotnicze. Tanie loty są także do zdobycia u rejsowych przewoźników jeśli odpowiednio wcześnie zarezerwujemy sobie miejsce w samolocie. Wtedy możliwe będzie zdobycie lotu do Japonii z Europy za jeden tysiąc złotych lub też możliwe będzie przedostanie się z Europy do Australii za dwa i pół tysiące złotych. Są to bardzo niskie stawki, zważywszy na to, że tradycyjny lot do Japonii kosztuje około trzy tysiące złotych. Jak szukać tanich lotów? Należy przede wszystkim przestawić się na szukanie takich połączeń, które wcale nie zaczynają się w Polsce. Warto skorzystać z linii, które zaczynają się w Amsterdamie, w Londynie, czy też w Niemczech. To właśnie miejsca, w których znajdują się największe lotniska na świecie i skąd startują samoloty lecące w każdy kierunek na świecie.

Jak dostać się do tak zwanych hub lotniczych, czyli do głównych lotnisk na świecie? Warto dostać się z Polski szybkimi i tanimi liniami lotniczymi, które przewiozą nas nawet do Paryża za dwadzieścia złotych. Można także skorzystać z możliwości przedostaną się tanio z Polski autokarem w jakiekolwiek inne miejsce w Europy. Poza tym, aby móc podróżować tanio, warto wybrać się w jakiekolwiek miejsce z tanim i lekkim bagażem. Tylko wtedy będziesz w stanie dostać się tanio do jakiegokolwiek miejsca na świecie. Często to właśnie walizka jest największym kosztem podróżowania. Musisz porzucić przekonanie, że niemożliwe jest latanie z bagażem podręcznym po Europie. Tak naprawdę wszystko, co jest ci potrzebne jest na miejscu – suszarka do włosów, czy tez ulubione jedzenie tak naprawdę jest do zastąpienia czymkolwiek innym znajdującym się na miejscu. Środki czystości oraz ręczniki również można nabyć niemal w każdym miejscu na świecie w niskiej cenie i nie trzeba tego nosić na plecach w bagażu podręcznym. Warto także postawić na kupowanie sprzętu turystycznego jednak w innych krajach, gdzie jest bardzo często dużo taniej niż w Polsce.

Zwiedzanie Węgier

Jednym z ciekawszych pomysłów na zwiedzenie Węgier jest podróżowanie szlakiem kulinarnym po tym wspaniałym kraju. Jest on znany z wyszukanej architektury, ale także ze wspaniałej kuchni, która czerpała w swoich najlepszych latach z kuchni austriackiej, czeskiej, a także polskiej, zwłaszcza ślązackiej. Piękny jest na przykład Budapeszt, który okrzyknięto swego czasu jednym z najpiękniejszych miasta świata. Jednakże Węgry, jak i sam Budapeszt jest w Polsce niedoceniany, nieznany, w świadomości przeciętnego Polaka często Węgry jako atrakcja turystyczna w ogóle nie istnieją. Polacy najbardziej kojarzą Budapeszt z widoku, jaki rozpościera się z nad brzegu modrego Dunaju na miasto. Kojarzymy także gmach Parlamentu węgierskiego, który znajduje się właśnie w Budapeszcie i jest on zbudowany w stylu neogotyckim, z pięknymi iluminacjami, które dodają mu uroku i nieco demonicznego wyglądu. Kuchnia węgierska znana jest przede wszystkim z gulaszu, a także z papryki jako warzywa niemal koronnego dla tego kraju.

Będąc na Węgrzech, należy mieć ze sobą euro, jest to waluta powszechnie przyjmowana w tym kraju. Pieniądze można bez problemu wymienić sobie w dowolnym bankomacie w mieście. Polacy często postrzegają taką kuchnię jako tłustą oraz bardzo ostrą, czyli idealną dla mężczyzn. Jeśli dodamy do tego fakt, że na Węgrzech świetnie podaje się mięsa, można stwierdzić, że Węgry to idealny cel turystyczny dla mężczyzn, którzy podróżują po świecie w poszukiwaniu najlepszych smaków. Węgry to miejsce, w którym można wypoczywać nie tylko w czasie pięknej jesieni, kiedy miasta węgierskie wyglądają najlepiej ze względu na wspaniały klimat jaki panuje w tym kraju (jest nieco cieplej niż w Polsce), ale także w czasie lata. Latem można wybrać się nad Balaton, kory jest największym jeziorem w Europie. Jest to jezioro tak wielkie, że powstają na nim całkiem duże fale, dlatego można wybrać się tam na windsurfing. Warto obejrzeć Węgry w czasie lata, bo jest to kraj, który szczególnie ceni sobie dobrej jakości warzywa, świeże składniki oraz zdrowy styl życia.

Podróżowanie wzdłuż wybrzeża Bałtyku

Jednym z ciekawszych sposobów na spędzenie urlopu w Polsce jest przemierzanie wybrzeża. Całą wyprawę można rozpocząć od Świnoujścia, które znajduje się na zachodzie. Wyprawę można zakończyć na Elblągu, który jest, wbrew pozorom, dość ciekawym miastem na turystycznej mapie Polski. Dobrze jest podróżować od Świnoujścia ze względu na to, że wiatry zazwyczaj wieją z zachodniej strony – dzięki temu podróżnik nie zmęczy się za bardzo jeśli będzie podróżował z wiatrem. Taką podróż można odbyć na jakimkolwiek składaku, który potrafi dość łatwo jeździć. Czasami rower górski, który w dodatku dużo kosztuje, może nas tylko zmęczyć dodatkowo i być prawdziwą kulą u nogi. Warto na największe podróże zabierać najbardziej wygodne buty i rowery oraz inne sprzęty. Jeśli masz średnią kondycję, dasz radę przejechać dziennie nawet sto kilometrów w ciągu jednego dnia, bez nadwyrężania swoich mięśni i swojego zdrowia.

Co można robić podczas takiej podróży? warto przede wszystkim zatrzymywać się co jakiś czas w miejscowościach nadmorskich, a jest ich naprawdę mnóstwo. Taka podróż wcale też nie jest niebezpieczna – jeśli wszyscy widzą cię z plecakiem, wiedzą, że nie jesteś groźny i że trzeba ci pomóc, a ponadto wiadome jest, że nie masz przy sobie nic wartościowego. Pilskie Wybrzeże jest usiane wprost miejscami pięknymi, które warto zwiedzić, a których nie spotkamy w przewodnikach turystycznych. Każdego dnia można spać gdzieś indziej jeśli mamy odpowiedniego rodzaju namiot i oprzyrządowanie. Warto także pukać niekiedy do drzwi domów znajdujących się na trasie, zwłaszcza tam, gdzie mieszkańcy przyzwyczajeni są do lokatorów. Jeśli chcesz poznać kulturę i obyczaje rejonów oraz codzienne życie ludzi, warto otworzyć się na doświadczanie podróży w taki sposób. Taka podróż nie wymaga posiadania wielu pieniędzy – wystarczy wziąć jedną przeciętną pensję i będzie można w ten sposób przeżyć. Zaletą tego rodzaju podróży jest to, że nie trzeba niczego zamawiać, planować ani nie trzeba się tłumaczyć ze zmiany planów.

Podróże autostopem nową formą wypoczynku

Turystyka standardowo kojarzy się nam z wakacyjnymi wyjazdami czy wypadami w góry w czasie ferii; czasem również z weekendowym odpoczynkiem gdzieś na wsi czy w nowoczesnym SPA. Niezależnie jednak od tego, co rozumiemy przez turystykę, czym są dla nas podróże i jakie ciekawe miejsca chcemy zobaczyć i zwiedzić, rzadko kiedy w pojęciu turystyki widzimy… podróże autostopem. Tymczasem okazuje się, że dla wielu młodych Polaków, najczęściej w wieku studenckim, to jedna z najbardziej atrakcyjnych form wypoczynku.
Zwłaszcza gdy wiąże się z podróżowaniem autostopem nie tyle po samej Polsce, co po całej Europie. Do naszego kraju moda na takie wielotygodniowe podróże przyszła oczywiście z Zachodu i bardzo szybko się przyjęła szczególnie wśród osób żądnych przygód i pragnących spróbować czegoś nowego. Autostop to zresztą wspaniała alternatywa turystyczna, która pozwala jednocześnie na znaczne zaoszczędzenie środków finansowych. Nic dziwnego, że za taką formą – bądź co bądź aktywnego – wypoczynku tęskni i marzy coraz więcej osób, którym śnią się niesamowite przygody, jakie mogą napotkać na europejskich szlakach. Trzeba jednak od razu zauważyć, że autostopowa turystyka to nie tylko same przygody i pozytywne strony, ale również szereg problemów i wad, związanych chociażby z dużym niebezpieczeństwem takich podróży. Nigdy nie wiadomo, z kim wsiada się do samochodu, zaś w przypadku zagranicznych wojaży rośnie również ryzyko zwyczajnego niezrozumienia z powodu bariery językowej. Z tego względu decydując się na podróżowanie autostopem zawsze warto zabrać na taką wyprawę kogoś jeszcze, co znacznie zwiększa jej bezpieczeństwo oraz atrakcyjność: człowiek w końcu lepiej bawi się w towarzystwie kogoś znajomego. Taka forma letniego wypoczynku doskonale sprawdza się w przypadku osób, które nie mają szczególnych planów wakacyjnych i mogą poświęcić na autostopowe wypady nawet kilka długich tygodni. Warto liczyć się też z różnymi niedogodnościami jak zła pogoda czy długi czas oczekiwania na kolejnego miłego kierowcę…

Jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu

Każda dłuższa podróż, nie mówiąc już o wakacyjnym wyjeździe, wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania takiego wypadu. I nie chodzi tu tylko o samą kwestię spakowania się, ale o przygotowania związane np. z rezerwacją miejsca w hotelu czy zapewnieniem sobie właściwego środka transportu. Sytuacja staje się jeszcze bardziej poważna w chwili, gdy planowana podróż ma się odbywać poza granice Polski, gdzie raczej rzadko można liczyć na szybką pomoc w trakcie jej trwania. W takich wypadkach nie tylko wszystko musi być przygotowane idealnie i dopięte na ostatni guzik – warto mieć wtedy też plan B.
Przygotowania do zagranicznego wyjazd warto rozpocząć od rozejrzenia się wśród tamtejszej oferty noclegowej, jeśli swoją podróż planujemy na własną rękę. Można przejrzeć oferty hoteli i pensjonatów, a jeśli dość dobrze operujemy tamtejszym językiem, nawet i oferty od osób prywatnych, prowadzących gospodarstwa agroturystyczne. To rozwiązanie będzie z pewnością najtańsze, zwłaszcza gdy nie będzie się nocować w centrum miasta, gdzie ceny są horrendalnie wysokie. Innym ważnym krokiem jest wspomniana wcześniej podróż, którą trzeba zaplanować ze wszystkimi szczegółami – wytyczyć trasę oraz obliczyć ewentualne koszty poniesione na paliwo czy opłaty na autostradach.

Wyliczając czas podróży należy koniecznie wziąć pod uwagę fakt, że sporo można go stracić stojąc na granicy z państwem, które nie należy do strefy Schengen. Oba te problemy – z planowaniem noclegu i podróży – można łatwo ominąć wykupując wycieczkę z biura podróży albo jadąc z kimś znajomym, kto ma już doświadczenie w takich wyjazdach i wszystko załatwi. W przeciwnym razie czeka nas dodatkowo szereg innych obowiązkowych przygotowań, przede wszystkim związanych z zabraniem ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy. Wielu turystów popełnia podstawowy błąd, zabierając ze sobą przedmioty, które wydają się im wyjątkowo ważne i istotne, a w rezultacie w czasie całej podróży nie są ani razu używane. Przed wyjazdem warto sprawdzić prognozowaną pogodę dla miejsca, w które się udajemy oraz zajrzeć na fora turystyczne poświęcone dalej lokalizacji, gdzie znajdzie się właściwie najwięcej praktycznych wskazówek.

Portugalia

Osoby, które wybierają się na wakacje do Portugalii mogą poczytać w poniższym artykule o tym, co można ciekawego zobaczyć w Portugalii. Istnieją sztandarowe miejsca, do których należy się udać jeśli już będziemy w Portugalii. Należy do nich na pewno Lizbona, która jest miejscem cudownym, pełnym klimatycznych knajpek, pięknych zakątków i romantycznych uliczek. Inne ciekawe miejsce, do którego należy koniecznie się wybrać podczas pobytu w Portugalii to Porto, którego Starówkę okrzyknięto właściwie jedną z najpiękniejszych w całej Europie. Starówka jest właściwie na światowej liście UNESCO. Portugalia jest państwem, w którym bardzo tanio można spędzić wakacje jeśli chodzi o porównanie tego kraju pod względem kosztów wakacji do innych zachodnich państw naszego kontynentu. Przede wszystkim koszty można obniżyć jeśli wybieramy się ze zorganizowanym biurem podróży na swoje wymarzone wakacje. Koszty podróży można także obniżyć jeśli wybierzemy się na własną rękę i polecimy do Portugalii lotem z przesiadkami, zorganizowanym na własną rękę.

Najtaniej można się wybrać z przesiadką we Włoszech albo w Barcelonie, a należy lecieć oczywiście z Wrocławia. Portugalia to kraj bezpieczny, wszędzie można liczyć na policję. Kradzieże zdarzają się w tym kraju w podobną częstotliwością jak w innych krajach, nie ma w tym przypadku reguły. Pewne jest to, że jeśli wynajmiemy sobie hotele tanie, znajdujące się na obrzeżach miast, wtedy będziemy mogli liczyć na niższe poczucie bezpieczeństwa niż w przypadku kiedy wynajęlibyśmy sobie luksusowe hotele, w których stacjonuje przez całą dobę ochrona. Będąc w Portugalii warto wybrać się w miejsca w których produkuje się tradycyjne portugalskie wino, czyli Porto. Jest to wino wyśmienite, warto zabrać butelkę dla swoich sąsiadów i przyjaciół, którzy zostali podczas wakacji w Polsce. Ponadto, Portugalia to kraj doskonały dla wszelkiego rodzaju amatorów zakupów. Jest tam nieco taniej niż w innych zakątkach Europy i warto z tego skorzystać wybierając się na zakupy do najdroższych butików.

Turystyka krajów biblijnych

Jedną z najszybciej rozwijających się sfer turystyki światowej jest zdecydowanie ta związana z turystyką krajów biblijnych. Obejmuje ona dodatkowo dwie sfery: pielgrzymek i wyjazdów wypoczynkowych, zazwyczaj niemających żadnego religijnego charakteru. Pod ogólnym pojęciem turystyki krajów biblijnych rozumie się bowiem organizacje wyjazdów i podróży do państw znanych z chrześcijańskiej Biblii, ale również z muzułmańskiego Koranu. Organizatorami takich wyjazdów są zaś przede wszystkim biura podróży z wieloletnim doświadczeniem w branży oraz specjalizujące się w turystyce w tamtejszym rejonie. W przeciwieństwie bowiem do innych wycieczek wyjazd do Izraela, Palestyny, Syrii czy Egiptu jest znacznie bardziej niebezpieczny i wymaga dodatkowego przygotowania.
Z tego względu turyści zainteresowani właśnie taką podróżą muszą nie tylko wykupić specjalne ubezpieczenia, ale podpisać również stosowne oświadczenia, że zdają sobie sprawę z tego, iż jadą do niebezpiecznych rejonów świata i biorą na siebie za to całkowitą odpowiedzialność. Nie należy jednak od razu sądzić, że turystyka krajów biblijnych to wyjazd prosto w strefę wojny, między walczących Palestyńczyków w Gazie. Wręcz przeciwnie, biura podróży unikają jak ognia właśnie takich miejsc, nie mogą jednak w stu procentach przewidzieć, jak w danym momencie będzie się rozwijała sytuacja polityczna i wojskowa na tym obszarze. Dlatego klienci zawsze są informowani o możliwości zmiany miejsca wypoczynku i podróży ze względu na tak zwane wydarzenia i przypadki losowe. Ma to na celu oczywiście uchronienie turystów przed przebywaniem w niebezpiecznych rejonach oraz zapewnienie im maksymalnego bezpieczeństwa. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się wyjątkowo rzadko i turyści mogą bez przeszkód podróżować po Izraelu, zwiedzają takie miejsca jak Jerozolimę, Betlejem czy nawet Nazaret, odwiedzić Kair i Aleksandrię oraz na własne oczy zobaczyć miejsca, w których według zapisów biblijnych działy się dwa tysiące lat temu tak ważne wydarzenia.

Podobne

Jeśli chcemy wybrać się na jakiś urlop. Jeśli chcemy, aby wszystko było w porządku. Jeśli chcemy sobie coś zaplanować. To po prostu wybieramy się na urlop. Urlopy są bardzo ważne. Urlopy to podstawa. Ale jeszcze ważniejsze w takim urlopie jest to, aby dobrze sobie go zaplanować. Planowanie podróży jest dobre. Planowanie podróży jest ważne. Wszystko będzie nasza opcją. Wszystko będzie zależało od nas. My będziemy mieli swoje prawa i my będziemy mieli swoje możliwości. Wiele od nas zależy. Wiele będzie naszą sprawą. Pamiętajmy o tym i doceniajmy to wszystko. Jest to ważne. Trzeba to wiedzieć i trzeba to pamiętać. Planowanie podróży to czasem jakaś podstawa. Można wiele dzięki temu osiągnąć. Można na wiele sobie pozwolić. Naprawdę wiele można. Planowanie podróży sprawi, że raczej nie będzie o niczym zapominać. Że raczej wszystko zapamiętamy. To gdzie mamy się udać i to, co mamy robić. Wszystko zależy od ludzi. My sami możemy swobodnie zaplanować swoją podróż, bądź po prostu zrobi to za nas biuro podróży, które wybierzemy.