Blog dla turysty

przewodnik turystyczny
Aktywny wypoczynek w górach

Jeśli lubisz chodzić po górach,‭ ‬powinieneś uważać na zwierzęta,‭ ‬które możesz spotkać na szlaku.‭ ‬Dzikie zwierzęta leśne,‭ ‬które można spotkać w górach to niedźwiedzie,‭ ‬kozice górskie oraz wilki.‭ ‬Najczęściej można spotkać,‭ ‬wbrew pozorom,‭ ‬nie wilka,‭ ‬a właśnie niedźwiedzia.‭ ‬Wilki są na tyle płochliwe,‭ ‬że nie zbliżają się do siedzib ludzkich.‭ ‬Znacznie gorzej jest z niedźwiedziami,‭ ‬które potrafią chodzić po szlakach,‭ ‬po których na co dzień uczęszczają turyści w górach.‭ ‬Niestety,‭ ‬niedźwiedzie szukają po prostu jedzenia i nie boją się ludzi.‭ ‬Całkiem inaczej jest kozicami górskimi,‭ ‬które prawdziwy turysta może zobaczyć tylko wysoko w górach,‭ ‬na szczytach.‭ ‬Kozice górskie są niesamowicie dzikie i drapieżne,‭ ‬ale tylko jeśli mają okazję wejść z kimś w konfrontacje.‭ ‬Do takich konfrontacji nie dopuszczają,‭ ‬a uciekają od ludzi.‭ ‬Jeśli zobaczysz kozicę górską,‭ ‬najczęściej będziesz zdziwiony tym jak bardzo jest ona szybka oraz będziesz zdumiony tym jak można skakać po szczytach.‭ ‬Jeśli przemierzasz samodzielnie szlaki górskie i widzisz kozice,‭ ‬wilka albo niedźwiedzia,‭ ‬nie traktuj ich jak przyjazne zwierzątka z kreskówek,‭ ‬bo są to dzikie zwierzęta,‭ ‬które mogą zrobić ci krzywdę.‭ ‬

Nie należy ich dokarmiać,‭ ‬a należy oddalić się bezpieczne miejsce do pensjonatu,‭ ‬w którym mamy wynajęty nocleg w górach.‭ ‬Nie należy od razu wzywać pomocy,‭ ‬bo na przykład ratownicy TOPR Kompletnie nie są od tego aby cie ratować przed zwierzęciem dzikim leśnym,‭ ‬bo przede wszystkim oni nic nie mogą zrobić jeśli dostają taką wiadomość i widzę,‭ ‬że liczą się sekundy zanim niedźwiedź lub inna kozica dopadnie człowieka.‭ ‬Jak zminimalizować ryzyko spotkania niedźwiedzia lub wilka w górach‭? ‬Należy przede wszystkim nie zbaczać z trasy,‭ ‬bo to właśnie w najbardziej dzikich rejonach znajdują się zwierzęta leśne,‭ ‬takie jak wilki i niedźwiedzie.‭ ‬Są pewne,‭ ‬że nie dotrze tam żaden człowiek i znajdują tam ukojenie.‭ ‬Do takich zwierząt należą nawet jelenie.‭ ‬Jeśli wejdzie się do ich kryjówki,‭ ‬mogą zaatakować, mimo że nigdy nie zrobiłyby tego na normalnym terenie.‭ ‬Turyści,‭ ‬którzy wynajmują sobie nocleg w górach i którzy swawolnie wychodzą na górskie szlaki powinny wiedzieć,‭ ‬że nie można zaśmiecać gór nie tylko ze względu na ekologię,‭ ‬ale też dlatego,‭ ‬że takie śmiecie zostawione na szlaku przyciągają niedźwiedzie.‭ ‬Niedźwiedzie i inne dzikie zwierzęta leśne powinny pozostawać jak najdalej od ludzkich skupisk,‭ ‬bo są to po prostu zwierzęta niebezpieczne.‭ ‬Niedźwiedzie oraz wilki są już w Polskich górach niestety nauczone tego,‭ ‬że o pożywienie łatwo tam,‭ ‬gdzie są ludzie i podchodzą bardzo blisko szlaków turystycznych,‭ ‬a jest to niebezpieczne.

Turystyczne rejony w Polsce

Turystyka w Polsce jest branżą niezwykle silną, a przy tym stale rozwijającą się, szczególnie w tych regionach, które są atrakcyjne pod względem turystycznym. Mowa tu szczególnie o polskich górach – Tatrach, Sudetach czy Bieszczadach; Bałtyku – miejscowościach nadmorskich na czele z kurortami w Kołobrzegu, Ustce, Łebie czy Trójmieście; oraz Mazurach, gdzie cała kraina jezior jest jedną wielką turystyczną bazą. Okazuje się jednak, że podróżować, zwiedzać i odpoczywać lubimy nie tylko w tak standardowych i przewidywalnych miejscach. Coraz częściej polski turysta staje się bardziej wymagający i zamiast zwykłego odpoczynku w górach życzy sobie na przykład wyjazdu połączonego z obozem przetrwania.
Takie przypadki nie są odosobnione, co zmusza biura podróży do zmiany swojej oferty, w szczególności kierowanej do najmłodszych (kolonie i obozy dla dzieci oraz młodzieży), ale też dla osób starszych. Bardzo często ludzie zaczynają pytać o zorganizowane wycieczki objazdowe po Polsce, w czasie których będą mogli z bliska nie tylko poznać historię danego miejsca, zobaczyć jego ciekawe atrakcje, ale jednocześnie poznać też historię całego kraju i jeszcze bardziej zatopić się w jego tradycję i kulturę.

W takim kontekście do najbardziej turystycznych obszarów w Polsce, które jednocześnie nie są ukierunkowane na wypoczynek letni czy zimowy, należą zdecydowanie największe miasta w kraju. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Lublin dają bowiem turystom możliwość spędzenia tam fantastycznego czasu na zwiedzaniu i podziwianiu zabytków, ale również na świetną zabawę w doskonałych klubach czy spróbowanie regionalnej kuchni w jakiejś dobrej restauracji. Takie wycieczki krajoznawcze zajmują obecnie znacznie większy segmenty rynku turystycznego, niż miało to miejsce jeszcze pięć lat temu, kiedy bardzo wielkim zainteresowaniem cieszyły się wczasy zagraniczne. Najwidoczniej Polacy zaczynają przekonywać się, że rodzima turystyka również ma im coś do zaoferowania, a aby podziwiać wspaniałe zamki albo pałace wcale nie muszą w tym celu wyjeżdżać zagranicę.

Polacy wolą zagranicę

W ciągu ostatnich kilku lat rynek turystyczny w Polsce gwałtownie się rozwinął, oferując swoim klientom niebanalne propozycje wyjazdów, wycieczek i urlopów organizowanych nie tylko Polsce, ale przede wszystkim zagranicą. Być może właśnie to sprawiło, że Polacy przyzwyczaili się do zagranicznych wojaży i tylko takie podróże uważają za wystarczająco satysfakcjonujące. Dochodzi jednak przez to do niemiłych sytuacji, gdy turyści odpoczywający w Polsce i wolący urlop w kraju nad Bałtykiem od zagranicznej wycieczki, są traktowani jak turyści gorszego gatunku.
Jest to absolutnie niedopuszczalne, zwłaszcza że coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, że atrakcje czekające na turystów zostających w Polsce są znacznie lepsze i ciekawsze od tych, jakie spotkać mogą poza granicami kraju. Nie zmienia to jednak nastawienia wielu osób, dla których zagraniczne wczasy są bardziej prestiżowe i ekskluzywne, ponieważ można się nimi pochwalić wśród znajomych i tym samym sprawiać wrażenie ludzi obytych w świecie. Tymczasem standardowe zagraniczne wycieczki organizowane przez biura podróży nie oferują właściwie nic ciekawego, a jeśli chce się zwiedzić obce kraje tak naprawdę i poznać ich najbardziej interesującą część, trzeba się na takie wyprawy wybrać samemu.

Co jest jednak podstawowym powodem, dla którego Polacy wolą zagranicę zamiast wakacji w Polsce, jeśli wykluczy się już czynnik większego prestiżu takich wakacji? Okazuje się, że fundamentalnym argumentem jest… cena. Nierzadko bowiem zagraniczne wyjazdy okazują się znacznie tańsze od urlopu spędzanego w Polsce, zwłaszcza gdy chodzi o szczytowy czas w sezonie czyli przełom lipca i lutego. W tym okresie ceny wynajmu pokoju na przykład nad morzem w największych miejscowościach są znacznie większej od stawek, jakie za taki sam pokój biorą hotele w Niemczech czy we Francji. Jeśli zaś na wycieczkę jedziemy z biurem podróży, możemy liczyć na jeszcze większe obniżki i rabaty, przez co wakacje w Polsce stają się zwyczajnie nieopłacalne pod względem finansowym.

Ciekawe miejsca na wakacyjny wyjazd

Jeżdżenie non stop w każde wakacje w to samo miejsce sprawia, że zaczyna się ono z czasem zwyczajnie nudzić, zwłaszcza gdy jego jedyną atrakcją są kąpiele w morzu albo opalanie się na plaży. Z tego powodu Polacy coraz częściej poszukują bardziej alternatywnych form odpoczynku, a co za tym idzie, również i nowych ciekawych miejsc idealnych na wakacyjny wyjazd, weekendowy wypad czy urlop w czasie zimowych ferii. I najczęściej takie miejsca znajdują w samej Polsce, bez konieczności wyjazdu zagranicę.
Najwięcej z nich znaleźć można zaś w dużych miastach w kraju, chociażby w Warszawie czy w Krakowie, gdzie na turystów czekają dziesiątki muzeów, galerii, zamków i pałacyków, które warto a nawet trzeba odwiedzić. Jeśli jednak nie smak nam spędzanie wakacji w gwarnych, hałaśliwych i ponurych miastach i wolimy wypoczywać w bardziej urokliwych miejscach, warto wybrać się na przykład w góry. Jednak nie do dużych miejscowości turystycznych, ale do małych wiosek, gdzie branża turystyczna jeszcze nie dosięgnęła swoimi mackami i gdzie można chłonąć atmosferę gór w jej najczystszej formie. Takie miasteczka kryją w sobie również pełną aurę tajemniczości, z poukrywanymi na szlakach górskich kapliczkami czy grotami, doskonałymi nie tylko dla wprawnych grotołazów, ale też dla amatorów. Szukając ciekawych miejsc idealnych na wakacje i spędzenie urlopu w sposób nieznany dotąd i wyjątkowo niebanalny, można zawsze wziąć pod uwagę różnego rodzaj campingi czy obozy surwiwalowe. Można też wypożyczyć kajak i spędzić wakacje na wodzie, korzystając z bogatej sieci wodnej na Mazurach i przeżywając niesamowite przygody podczas nocowania pod gołym niebem i bytowania z naturą. Takie wypady polecane są jednak osobom, które nie tylko nie boją się dość skromnych warunków wypoczynkowych, ale jednocześnie mają odpowiednią formę i kondycję fizyczną. Wyprawy kajakami oznaczają bowiem fantastyczne przygody i możliwość znalezienia i zwiedzenia wielu ciekawych miejsc, ale wymagają też przy tym szeregu różnych wyrzeczeń.

Wybieramy biuro podróży

Wyjazd na wakacje czy nawet krótka wycieczka krajoznawcza zawsze są bezpieczniejsze, jeśli organizuje się doświadczone i profesjonalne biuro podróży. Oczywiście w świetle wydarzeń z wakacji w 2012 zaufanie do takich instytucji drastycznie spadło, bo ma pewne uzasadnienie tylko w przypadku, gdy chodzi o biura podróży będące tzw. słupami, czyli pośrednikami między większym towarzystwem turystycznym a klientem. W przypadku renomowanych biur turystycznych, działających na rynku od wielu lat i mających już dziesiątki tysięcy zadowolonych klientów, obawa o jego ewentualną upadłość jest kompletnie nieuzasadniona. Zwłaszcza że biura takie podlegają specjalnemu nadzorowi, przez co są jeszcze bardziej bezpieczne i godne ogólnego zaufania w całej branży.
Kiedy więc zdecydujemy się już na to, że chcemy zobaczyć jakieś ciekawe miejsca zagranicą, zwiedzić państwa, które znaliśmy tylko z mapy i poznać kompletnie inne kultury, kolejnym krokiem jest oczywiście wybranie biura podróży. Nie wystarczy tu jednak kierować się wyłącznie ich opinią, ale przeanalizować też kilka innych czynników – np. oferowaną za wycieczkę cenę, którą należy porównać z ofertami innych biur. Nie zaszkodzi również, jeśli samą ofertę będzie porównywać z innymi, na przykład pod względem proponowanych atrakcji czy naszykowanych dodatkowych wycieczek tematycznych, czekających na uczestników wyjazdu. Porównać można również proponowane hotele i ich lokalizację, często się bowiem okazuje, że to właśnie tańsze oferty pod tym względem prezentują się znacznie korzystniej, oferując klientom możliwość noclegu w prawdziwych apartamentach, podczas gdy droższe opcje gwarantują jedynie średniej jakości hotel. Wybór biura podróży powinien być dokładnie przemyślany: warto się nad tym zastanowić dłużej, zwłaszcza że wczasy zagraniczne nie należą do taniego wydatku. Sprawdzenie opinii w Internecie to jedno, ale samodzielne przekonanie się o jakości świadczonych usług turystycznych, na czele z oferowanym ubezpieczeniem zdrowotnym, to już zupełnie inna sprawa.

Spędź wakacje w Polsce!

Mimo bardzo rozległej oferty turystycznej dotyczącej wczasów zagranicą i coraz to nowszych propozycji wysuwanych przez biura podróży walczące o klienta, Polacy wolą raczej spędzać wakacje w Polsce. Na zagraniczne wojaże decydują się zaś zazwyczaj ludzie młodzi, którzy widzą z nich możliwość przeżycia przygody oraz osoby, które są podróżnikami z natury i nie wyobrażają sobie spędzenia urlopu w „nudnej” Polsce, która nie gwarantuje im żadnych ciekawych rozrywek. Takie przekonanie nie odbija się na szczęście negatywnie na rodzimym rynku turystycznym, który wbrew wszelkim opiniom, może zaoferować turystom znacznie więcej, niż zagraniczne wycieczki.
Przede wszystkim w grę wchodzi kwestia kosztów. Jeśli nie wybieramy się na urlop do jakiegoś nadmorskiego kurortu, gdzie ceny w hotelach czy restauracjach są strasznie zawyżane, można spędzić całkiem miło czas i nie przepłacać za to ani złotówki. Dodatkowo decydując się na bardziej aktywną formę wypoczynku można np. pojechać pod namioty czy na pole campingowe, czego nie zrobi się w czasie zagranicznego wyjazdu bez uprzedniego dokładnego przygotowania. Tymczasem w przypadku wakacji spędzanych w Polsce można na taki wypad jechać z dnia na dzień bez żadnego specjalnego przygotowywania się czy robienia rezerwacji kilka miesięcy wcześni. Prócz tego wakacje w Polsce to również możliwość poznania naszego kraju z roli prawdziwego turysty – zwiedzania miast i podziwiania zabytków, próbowania regionalnych kuchni z różnych regionów Polski oraz specyficznej tradycji i kultury np. Ślązaków czy Kujawiaków. Nie trzeba się też martwić o kwestie ubezpieczeniowe czy zdrowotne, zaś w razie jakiegokolwiek wypadku czy choroby pomoc medyczna zostanie nam udzielona od razu i nieodpłatnie, co niestety często ma miejsca podczas wyjazdów zagranicznych. Szczególnie widoczne jest to w krajach spoza Unii Europejskiej, gdzie za każde działanie medyczne turysta zmuszony jest zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj nie pokrywa kosztów w całości.

Tam nie jedź na wakacje

To, czego pożądają turyści z całego świata podczas swoich wakacji to piękna pogoda, wspaniałe hotele, dobre rozrywki, a także ciekawe do zwiedzania miejsca oraz urokliwa przyroda. Tym sposobem można wybrać mnóstwo pięknych miejsc wartych odwiedzenia w całej Europie, a także na świecie. Warto jednak wiedzieć, które rejony świata omijać przy planowaniu wakacji samodzielnie. Nie warto na przykład jechać do Syrii, w której panuje przeraźliwa wojna domowa. Damaszek jest miejscem wspaniałym i w całym internecie znajdują się oferty noclegów, które można tam wynająć, jednakże obecny czas nie jest najlepszym na wybieranie się na Bliski Wschód. Wszelkiego rodzaju miejsca, które najprawdopodobniej mogą stać się rejonem bitwy i walki nie są wskazane dla turystów. Tak było kilka lat temu w Gruzji, w której przebywali polscy turyści i turystyka miała się dobrze aż do momentu, w którym nagle wybuchła wojna i turyści musieli zostać na polecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki zostać odwróceni ze swoich wakacji w tamtym niebezpiecznym rejonie.

Dziś Gruzję można jak najbardziej odwiedzać bez żadnych przeszkód i zagrożeń. Szczególnie powinny uważać kobiety, które lubią podróżować niekiedy samotnie. Indie są przykładem takiego kraju, podobnie jak kraje, w których panuje muzułmanizm. Jednym z ciekawszych miejsca na mapie świata jest Irak. Jest to miejsce, które jest kolebką cywilizacji. Jednakże w dzisiejszych czasach wybranie się do Iraku jako turysta może zakończyć się porwaniem dla okupu. Od wielu lat niestety turyści nie mają dostępu do pięknej Świątyni Isztar czy tez do miejsca, gdzie znajdował się Babilon. Jest to kraina Sumerów, Babilończyków. Jest to prawdziwa kolebka cywilizacji. Niezbyt szczególnym miejscem może być także Meksyk, w którym przestępczość sięga zenitu ze względu na wojnę gangów, która od wielu lat nie może zostać zniwelowana przez policję. Jest to dość dotkliwie dla szerokiej rzeszy turystów, którzy bardzo chętnie spędziliby czas na pięknych plażach meksykańskich albo którzy obejrzeliby wspaniałe zabytki, które są pozostałością po cywilizacji Azteków.

« Poprzednie wpisy

Podobne

Jeszcze nie tak dawno wyjazdy za granicę były czymś, o czym jedynie nieśmiało marzyliśmy i co wydawało się być dla nas niesamowicie odległe. Wtedy ludzie udawali się zazwyczaj na wakacje w kraju. Od jakiegoś czasu jednak mamy coraz więcej możliwości, jeżeli chodzi o wyjazdy zagraniczne. Jak najbardziej warto byłoby robić wszystko, żeby się na nie decydować i żeby zapewnić sobie naprawdę udane wakacje. Warto korzystać z możliwości, jakie mamy, a z całą pewnością tego nie pożałujemy. Bez wątpienia warto czym prędzej rozpocząć odkładanie pieniędzy i oszczędzanie ich na przyszłoroczne wakacje. Zdecydowanie dzięki nim będziemy w stanie zobaczyć niesamowicie wiele ciekawych miejsc i wrócimy do domu oczarowani tym, jak piękny potrafi być świat. Tym samym nie tylko odpoczniemy, ale również sam wyjazd zapewni nam niesamowicie dużo radości i przyjemności. Warto spełniać swoje marzenia i podróżować dopóki tylko możemy i dopóki jesteśmy w stanie, a sami przyznamy, że były to świetnie ulokowane pieniądze.